SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

VIDEO Simona Halep, față în față din nou cu Serena Williams! Care e raportul meciurilor directe și care e partida pe care americanca nu o poate uita

Serena Williams  // FOTO; Guliver/GettyImages +40   FOTO
Serena Williams // FOTO; Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat duminica, 14 februarie 2021 12:05 / Actualizat duminica, 14 februarie 2021 12:30

Simona Halep (29 de ani, 2 WTA) s-a calificat în sferturile de finală de la Australian Open, după 3-6, 6-1, 6-4 cu Iga Swiatek (19 ani, 17 WTA) și e gata de un nou meci contra americancei Serena Williams (39 de ani, 11 WTA).

• Simona Halep și Serena Williams se vor întâlni în sferturile de la Australian Open, într-un meci care va avea loc pe 16 februarie, organizatorii urmând să anunțe luni ora de start

Acesta va fi primul meci direct dintre cele două, după finala de la Wimbledon 2019, când Simona Halep s-a impus de o manieră spectaculoasă, scor 6-2, 6-2, obținând al doilea succes la un turneu de Grand Slam din carieră.

Halep și Williams au fost față în față de 12 ori, dar un meci, la Indian Wells 2015, nu s-a jucat, după ce Serena a abandonat. Simona are două victorii, în 2014 la Turneul Campioanelor (6-0, 6-2) și în finala Wimbeldon (6-2, 6-2).

+36 FOTO

Simona Halep vs. Serena Williams: meciuri intense și la limită

La primul meci direct, în turul doi la Wimbledon Simona avea 19 ani și era pe locul 57 WTA. De partea cealaltă, Serena era campioana en-titre. Cu toate acestea, Halep a forțat-o pe Serena, trimițând meciul în decisiv. Americanca s-a impus atunci, scor 3-6, 6-2, 6-1. Au urmat alte două victorii ale Serenei, la Roma și Cincinnati, în care Simona nu a câștigat niciun set.

Primul succes al lui Halep a venit în 2014, în grupele Turneului Campioanelor. Simona a jucat excelent acel meci, a profitat de lipsa de reacția a Serenei și s-a impus clar, 6-0, 6-2. În finală, Williams și-a luat revanșa, 6-3, 6-0.

După abandonul americancei din semifinalele Indian Wells, au urmat cinci victorii la rând pentru Serena. Halep a oprit seria în 2019, în finala de la Wimbledon, când cele două s-au întâlnit ultima dată.

Halep și Williams se întâlnesc din nou la Australian Open

Acesta fi al doilea duel la Melbourne dintre Halep și Serena. În 2019, cele două se întâlneau în optimi, iar americanca mergea mai departe, după un meci incredibil, scor 6-1, 4-6, 6-4. Halep, lider WTA la acel moment, a început slab meciul acela și a cedat setul după 20 de minute. Ulterior, românca a revenit în meci, a luat setul secund după ce și-a crecut nivelul jocului, dar în decisiv nu a putut rezista, pierzând șansa de a merge mai departe.

VIDEO Rezumatul meciului Simona Halep – Serena Williams de la Australian Open 2019

Rezultatele meciurilor Simona Halep – Serena Williams

• Simona Halep – Serena Williams (Wimbledon 2011 – 6-3, 2-6, 1-6)
  • Simona Halep – Serena Williams (Roma 2013 - 3-6, 0-6)
  • Simona Halep – Serena Williams (Cincinnati 2013 - 0-6, 4-6)
  • Simona Halep – Serena Williams (Singapore, în grupa Turneului Campioanelor 2014 - 6-0, 6-2)
  • Simona Halep – Serena Williams (Singapore, finala Turneului Campioanelor 2014 -3-6, 0-6)
  • Simona Halep – Serena Williams  (Indian Wells, 2015 – abandon Williams)
  • Simona Halep – Serena Williams  (Miami 2015 - 2-6, 6-4, 5-7)
  • Simona Halep – Serena Williams (Cincinnati, 2015 – 3-6, 6-7)
  • Simona Halep – Serena Williams (Indian Wells, 2016 – 4-6, 3-6)
  • Simona Halep – Serena Williams (US Open, 2016, 2-6, 6-4, 3-6)
  • Simona Halep – Serena Williams (Australian Open, 2015 – 1-6, 6-4, 4-6)
  • Simona Halep – Serena Williams (Wimbledon, 2019 – 6-2,6-2)

Meciul cu Halep pe care Serena Williams nu-l poate uita

Meciul pe care Serena Williams nu-l poate uita e tocmai înfrângerea suferită în fața româncei, în grupele Turneului Campioanelor de la Singapore 2014, 0-6, 2-6.

„Cheia din meciurile câștigate în fața ei e acea înfrângere. Nu o uit niciodată. A jucat incredibil atunci. Asta mă face să știu că acel nivel pe care l-a atins îl poate aduce din nou. Așa că trebuie să fiu mai bună decât atât", spunea Serena.

VIDEO Sever Dron: „Simona Halep are tot ce-i trebuie ca să câștige Australian Open”

Citește mai multe știri despre Simona Halep la Australian Open:

Simona Halep și-a luat revanșa! A învins-o pe Swiatek și e în sferturi la Australian Open

Australian Open are acum o favorită imensă! Ce s-a întâmplat cu cotele și ce șanse are Simona Halep

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”