SPORTURI  »  TENIS  »  WTA WASHINGTON

Simona Halep, OUT de la Washington » Ce a observat adversara ei: „Poate din cauza asta nu s-a simțit bine”

Simona Halep s-a retras de la Washington  / Captură Twitter +10   FOTO
Simona Halep s-a retras de la Washington / Captură Twitter

Articol de GSP - Publicat joi, 04 august 2022 09:52 / Actualizat joi, 04 august 2022 10:00

Anna Kalinskaya (23 de ani, 71 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Washington, profitând de abandonul Simonei Halep (30 de ani, 16 WTA), care s-a retras din meci la scorul de 7-5, 2-0 în favoarea rusoaicei.

În interviul acordat pe teren, Kalinskaya și-a exprimat regretul pentru modul abrupt în care s-a sfârșit meciul, oferind o declarație plină de fair-play la adresa Simonei.

„Nu aș fi vrut să câștig meciul așa! Îmi pare rău pentru ea și sper să fie OK! A fost numărul 1 mondial și e în continuare o jucătoare foarte bună, care nu renunță niciodată! Nu s-a simțit bine și poate că din cauza căldurii a pățit asta”, a spus Anna Kalinskaya, la finalul meciului de miercuri seara.

+6 FOTO

Anna Kalinskaya va evolua în sferturi învingătoarea dintre Lin Zhu (97 WTA) și Kaia Kanepi (37 WTA).

Simona Halep s-a retras de la Washington

Simona Halep a părăsit turneul de la Washington, după ce a abandonat în setul secund în meciul împotriva rusoaicei Anna Kalinskaya, la scorul de 7-5, 2-0 pentru rusoaică. Sufocată de căldura de la Washington, jucătoarea noastră a decis să renunțe și să abandoneze, după ce a fost consultată și de medicul turneului

Simona a revenit la Washinghton după o pauză de cinci ani. În 2017, ea abandona în decisivul meciului din „sferturi” cu Ekaterina Makarova, doborâtă tot de căldura infernală din capitala Statelor Unite ale Americii.

VIDEO Sufocată de căldură! Simona Halep a abandonat la Washington, după ce pierduse primul set cu Anna Kalinskaya