SPORTURI  »  TENIS  »  WTA MIAMI

SIMONA HALEP - QIANG WANG // Meciul lui Halep din „sferturile” de la Miami se joacă miercuri, de la 19:00, liveTEXT pe GSP.ro

Articol de GSP - Publicat miercuri, 27 martie 2019 00:42

Simona Halep (27 de ani, 3 WTA) și chinezoaica Qiang Wang (27 de ani, 18 WTA) se înfruntă miercuri, de la 19:00, în sferturile de finală ale turneului de la Miami.

• Simona Halep - Qiang Wang se joacă miercuri, de la 19:00, liveTEXT cu video pe GSP.ro și în direct pe TV Digi Sport.
  • Partida dintre Halep și Wang este prima a zilei pe arena centrală.

În semifinale, câștigătoarea meciului Simona Halep - Qiang Wang va juca împotriva învingătoarei din partida Karolina Pliskova (7 WTA) - Marketa Vondrousova (59 WTA).

Qiang Wang, din China, a trecut în optimi de conaționala ei, Yafan Wang, locul 50 WTA, scor 7-5, 6-4, după un meci care a durat o oră și 45 de minute.

1-0 în favoarea Simonei Halep este rezultatul meciurilor directe. Românca s-a impus în optimile de finală de la Indian Wells 2018, scor 7-5, 6-1

Halep, tot mai aproape de locul 1 WTA

Simona Halep are în acest moment drum liber spre primul loc WTA, obiectiv facilitat de eliminarea Petrei Kvitova. Cehoaica a fost eliminată în această dimineață de la Miami, învinsă de australianca Ashleigh Barty (11 WTA), scor 6-7 (6), 6-3, 2-6.

• Simona poate deveni lider și dacă nu va câștiga turneul. Trebuie să joace însă finala, iar asta ar însemna să treacă de Qiang Wang și, ulterior, de învingătoarea partidei Karolina Pliskova (7 WTA) - Marketa Vondrousova (59 WTA).

Vezi și:

Anett Kontaveit revine senzațional de la 0-4 în decisiv și se califică în semifinalele turneului de la Miami!