SPORTURI  »  TENIS  »  WTA LINZ

Simona Halep, prima reacție după victoria de la Linz » Cum a încurcat-o Aliaksandra Sasnovich + mesaj în română pentru fani

Simona Halep // FOTO: Imago +17   FOTO
Simona Halep // FOTO: Imago

Articol de GSP - Publicat marti, 09 noiembrie 2021 18:50 / Actualizat marti, 09 noiembrie 2021 19:37

Simona Halep (30 de ani, 22 WTA) a trecut de Aliaksandra Sasnovich (27 de ani, 88 WTA) în „optimile” turneului WTA Linz, scor 7-5, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 38 de minute.

• Simona Halep va juca în sferturi cu Jasmine Paolini, care a trecut de  Saisai Zheng, scor 6-1, 2-6, 6-4

La finalul partidei, Simona Halep a fost intervievată pe teren de Barbara Schett și a explicat de ce i-a fost greu să câștige primul set în fața jucătoarei care a învins-o în acest an la Indian Wells, deși a avut 4-0.

Simona Halep, prima reacție după victoria cu Aliaksandra Sasnovich

„Ea a schimbat jocul. A jucat mai plat și mai rapid, așa că mi-a fost greu să returnez acele mingi. Nu săreau foarte mult. S-a schimbat ritmul, iar a fost mai agresivă. Am făcut un pas înapoi și am devenit defensivă.

În următoare rundă vreau să fiu mai bună, să deschid terenul mai mult. Azi am jucat foarte mult pe centru. Dar, per ansamblu, cred că am făcut un meci bun. Fanii m-a ajutat. Vă mulțumesc. E mereu plăcut să ai parte de un sprijin așa mare. Le simt energia. Vă aștept și mâine”, a spus Simona Halep.

La final, după rugămintea primită de la Barbara Schett, Simona Halep a avut un mesaj în română pentru fanii care au încurajat-o din tribună: „Mulțumesc că ați venit și că mă susțineți”.

Simona Halep, răbufniri în meciul cu Aliaksandra Sasnovich: „Dai ca disperata cât poți!”

Simona Halep e în sferturi la Linz! Victorie în două seturi cu Aliaksandra Sasnovich » Cine e următoarea adversară