SPORTURI  »  TENIS  »  GIPPSLAND TROPHY

Simona Halep s-a retras de la dublu! Decizia luată de Simo după înfrângerea cu Ekaterina Alexandrova

Simona Halep (2 WTA, 29 de ani) s-a retras din proba de dublu de la Gippsland Trophy, unde făcea pereche cu australianca Daria Gavrilova (26 de ani, 452 WTA la dublu).

Articol de GSP - Publicat vineri, 05 februarie 2021 10:06 / Actualizat vineri, 05 februarie 2021 11:17

Simona Halep (2 WTA, 29 de ani) s-a retras din proba de dublu de la Gippsland Trophy. Făcea pereche cu australianca Daria Gavrilova (26 de ani, 452 WTA la dublu). Cele două nu s-au prezentat la meci, din cauza accidentării româncei.

Halep a acuzat probleme medicale în timpul meciului cu Ekaterina Alexandrova, din „sferturile” probei de simplu. La scorul de 5-2 în primul set pentru rusoaică, Halep a cerut intervenția trainer-ului, având dureri la spate.

Astfel, Simona nu a dorit să riște înainte de Australian Open și a decis să nu forțeze la dublu, după înfrângerea cu Alexandrova, scor 2-6, 1-6.

Simona Halep s-a retras de la dublu. Nu va mai juca la Gippsland Trophy

În „sferturile” de la Gippsland Trophy, Simona, #137 WTA la dublu, ar fi dat peste o altă româncă. Perechea Halep / Gavrilova s-ar fi duelat cu Mihaela Buzărnescu și Alize Cornet, acum calificate direct în semifinale, fază în cadrul căreia le vor înfrunta pe Krejcikova și Siniakova.

În „optimi”, Simona Halep și Daria Gavrilova au trecut în super tiebreak de perechea formată din Gabriela Dabrowski și Bethanie Mattek-Sands, scor 7-6(4), 2-6, 10-2, după o oră și 26 de minute.

Cum decurge un antrenament al Simonei Halep

Citește mai multe știri din tenis:

Simona Halep și-a aflat traseul de la Australian Open 2021! Pe cine întâlnește românca în primul tur

Sorana Cîrstea - Belinda Bencic 7-5, 6-2. Victorie spectaculoasă pentru sportiva noastră! Pe cine va întâlni în „sferturi” + ce sumă a câștigat

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”