SPORTURI  »  TENIS  »  MELBOURNE

Sorana Cîrstea - Belinda Bencic 7-5, 6-2. Victorie spectaculoasă pentru sportiva noastră! Pe cine va întâlni în „sferturi” + ce sumă a câștigat

Sorana Cîrstea (30 de ani, 72 WTA) s-a calificat în „optimile” turneului Grampians Trophy, după ce a trecut de Belinda Bencic (23 de ani, 12 WTA), scor 7-5, 6-2.

Articol de GSP - Publicat vineri, 05 februarie 2021 07:09 / Actualizat vineri, 05 februarie 2021 09:01

Sorana Cîrstea (30 de ani, 72 WTA) s-a calificat în „sferturile” turneului Grampians Trophy, după ce a trecut de Belinda Bencic (23 de ani, 12 WTA), scor 7-5, 6-2.

Cîrstea a făcut un meci mare la Melbourne și a trecut într-o oră și 22 de minute de favorita numărul doi, în urma unui joc solid. Primul set a fost ceva mai strâns, în timp ce a doua partea a confruntării i-a aparținut în totalitate Soranei, în special datorită procentajului mult mai bun pe al doilea serviciu.

Parcurs temeinic pentru Sorana Cîrstea la Melbourne

În urma acestei victorii, Sorana Cîrstea a adunat 100 de puncte WTA și are asigurat un cec în valoare de 8.770 de dolari.

În „sferturi”, Sorana o va întâlni pe americanca Ann Li (20 de ani, 99 WTA), care a trecut în optimile de finală de Veronika Kudermetova, 7-5, 6-3. Va fi primul duel dintre cele două.

Ion Țiriac prevede o „catastrofă” după Simona Halep: „E păcat că dispărem! Va fi ca la gimnastică”

Citește mai multe știri din tenis:

Simona Halep - Ekaterina Alexandrova, liveTEXT de la 08:00

Simona Halep, moment amuzant cu Darren Cahill după meci: „Darren, care e secretul?” » Cum a reacționat australianul

A uitat-o pe Ghenea? » Dimitrov are o nouă cucerire celebră: filmați pe străzile din Monte Carlo

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”