SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ROMA

Simona Halep și Monica Niculescu eliminate în turul II al turneului de la Roma! Au pierdut după doar o oră

Articol de GSP - Publicat joi, 17 septembrie 2020 11:56 / Actualizat joi, 17 septembrie 2020 15:00

Simona Halep (28 de ani, 154 WTA la dublu) și Monica Niculescu (32 de ani, 57 la dublu) au pierdut în turul II al turneului de la Roma, contra perechii formate din japonezele Shuko Aoyama (32 de ani, 24 la dublu) și Ena Shibahara (22 de ani, 26 la dublu), scor 1-6, 3-6.

La al treilea turneu împreună, Simona și Monica au pierdut fără drept de apel în fața  perechii Aoyama/Shibahara, a șaptea favorită la câștigarea turneului, după doar o oră de joc. Primul set a fost la discreția japonezelor. Acesta au făcut două break-uri, iar Halep și Niculescu nu au putut ține pasul cu adversarele lor.

În setul doi, japonezele au avut 2-0, dar Halep și Niculescu au revenit și au făcut 3-2. Însă din acel moment, Aoyama și Shibahara au câștigat patru game-uri la rând și și-au asigurat calificarea.

Simona Halep / Monica Niculescu - Shuko Aoyama/ Ena Shibahara 1-6, 3-6

SET Aoyama/Shibahara, 3-6: Japonezele câștigă game-ul și setul, asigurându-și calificarea în runda următoare

Game Aoyama/Shibahara, 3-5. Japonezele au răsturnat scorul în acest set. Au revenit la conducere și sunt la un game de câștigarea meciului.

Game Halep/ Niculescu, 3-2. Momente bune de joc pentru românce Simona și Monica sunt pentru prima dată în avantaj în acest meci. Cele două au reușit primul lor break din set și după aceea și-au câștigat game-ul de serviciu

Game Halep/ Niculescu, 1-2: Româncele continuă să fie dominate și rezistă cu greu și în acest set. Japonezele au făcut un break în primul game, iar la 1-1 au trei șanse pentru al doilea break. Jucătoarele noastre au revenit și încă se mențin aproape de adversare

Setul 2

SET Aoyama/Shibahara, 1-6: După 22 de minute, Shuko Aoyama și Ena Shibahara au câștigat clar primul set. Halep și Niculescu și-au pierdut de două ori serviciul, în timp ce japonezele au mers perfect

Game Aoyama/Shibahara, 1-4: Halep și Niculescu și-au pierdut serviciul, iar japonezele și-au mărit avantajul. Experiența la dublu și meciurile mai multe pe care Aoyama și Shibahara se observă, cele două dominând jocul în aceste momente

Game Aoyama/Shibahara, 1-2: Start echilibrat de meci. Cele două perechi și-au făcut serviciul. La 1-1, Halep și Niculescu au condus cu 40-0, dar au ratat cele trei mingi de break, iar japonezele au câștigat game-ul și au trecut la conducere.

A început meciul. Perechea japoneză servește prima

VIDEO „Ce e chestia asta ca în lagărul nazist?!” Revolta lui Țiriac: „Halep e luată sub gardă și dusă la hotel” + ce star ATP stătea cu 2 polițiști la ușă

Citește mai multe știri din tenis:

Simona Halep e mândră de un aspect din jocul cu Paolini: „Încerc să îmbunătățesc asta, astăzi a fost un plus”

Novak Djokovic și Victoria Azarenka, victorii fără probleme la Roma. Ce a declarat sârbul despre US Open

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”