SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN 2019

SIMONA HALEP - TAYLOR TOWNSEND 6-2, 3-6, 6-7 // VIDEO Rezumatul partidei care a curmat visul american al lui Halep » Cele mai tari puncte ale unei încleștări dramatice

Articol de GSP - Publicat vineri, 30 august 2019 08:58

Simona Halep (27 de ani, 4 WTA) a părăsit turneul de la US Open în turul secund, fiind învinsă în turul II de americanca Taylor Townsend(23 de ani, 116 WTA), scor 6-2, 3-6, 6-7 (4).

După un prim set câștigat cu destul de multă autoritate, scor 6-2, Halep nu a mai putut dicta ostilitățile în setul secund, „sufocată” și de venirile repetate ale lui Tonwsend la fileu. Americanca a venit în față de nu mai puțin de 115 ori pe durata meciului, derutând-o complet pe jucătoarea noastră.

Decisivul a fost dramatic. Halep a salvat două mingi de meci, a irosit apoi una pe serviciul americancei, iar Townsend s-a impus cu 7-4 în tie-break, provocându-i româncei o nouă eliminare prematură la Flushing Meadows.