SPORTURI  »  TENIS  »  TRANSYLVANIA OPEN

video+foto Simona Halep explică problemele avute în meciul cu Gracheva: „Mi s-a blocat spatele. Nu știu cum am câștigat” » Ce spune despre următorul meci de la Transylvania Open

Articol de GSP - Publicat joi, 28 octombrie 2021 19:36 / Actualizat joi, 28 octombrie 2021 21:17

Simona Halep (30 de ani, 18 WTA) e în sferturile turneului Transylvania Open după ce a învins-o pe rusoaica Varvara Gracheva (21 de ani, 81 WTA), scor 6-4, 6-2. Vineri, ea va juca împotriva unei compatrioate, Jaqueline Cristian.

La finalul meciului, în interviul acordat pe teren Alexandrei Dulgheru, Simona Halep a vorbit despre problemele medicale pe care le-a avut la spate în finalul primului set, când a mers la vestiare alături de fizioterapeut.

Simona Halep s-a accidentat în meciul cu Varvara Gracheva de la Transylvania Open

„Mi s-a blocat spatele. Nu mă puteam mișca, nu mă puteam apleca. Durerea e mare, dar sunt obișnuită. Am trecut prin asta și în trecut. Am vrut să joc în continuare. E bine că am câștigat meciul. Nu știu cum am reușit să câștig, dar mă bucur.

Obiectivul meu e să nu renunț niciodată. Trebuie să joci în continuare, chiar dacă doare. Știu ce să fac când am spatele blocat. Azi, pentru că eram acasă, am simțit că trebuie să lupt și să joc în continuare”, a spus Simona Halep după meci.

Consider că am făcut un joc bun în primul set până s-a întâmplat mișcarea aceea ciudată și m-am blocat la spate. După aceea, am vrut doar să lovesc mingea, să termin punctele repede. Și m-a ajutat și ea. A greșit câteva mingi și s-a legat cumva ca să câștig meciul. Dacă mă durea și mai tare și chiar nu mai putea să mă mișc m-aș fi oprit. Durerile acestea le-am mai avut. Sunt blocaje la coloana lombară și pur și simplu îți taie respirația și nu prea poți să faci anumite mișcări.

Am făcut tot ce am putut, atât cât mi-a permis durerea și am reușit să câștig. Dar da, m-am gândit la un moment dat să mă opresc ca să nu agravez. Am făcut tratament, dar mai am acum o repriză de tratament. Sper până mâine să fiu bine. Poate nu total, că este prea din scurt, dar sper să fiu aptă să joc.

Mi-am promis de foarte mult timp să nu mai cedez, să nu mai renunț și asta încerc să fac de fiecare dată când intru pe teren. Cum am mai spus, nu mă interesează rezultatul absolut deloc, vreau doar să am câteva meciuri. Iar eu am luptat astăzi pentru că sunt acasă și îmi place să joc aici
- Simona Halep

+22 FOTO

Ulterior, Halep a vorbit și despre duelul cu o altă româncă, Jaqueline Cristian, din sferturile Transylvania Open.„

„Fiecare meci este diferit. Eu sunt aici să dat tot ce am mai bun. Mereu a greu să joc împotriva unei românce.

Trebuie să mă concentrez pe jocul meu, să mă gândesc la ce fac eu. Sper să fac asta mâine și să fiu aptă din punct de vedere fizic”, a adăugat Halep.