SPORTURI  »  TENIS  »  TRANSYLVANIA OPEN

VIDEO Emma Răducanu, invitată la cină după victoria cu Ana Bogdan: „It's a date!” » De ce a preferat să nu vorbească în română

Emma Răducanu +8   FOTO
Emma Răducanu

Articol de GSP - Publicat joi, 28 octombrie 2021 17:25 / Actualizat joi, 28 octombrie 2021 18:09

TRANSYLVANIA OPEN. Emma Răducanu (18 ani, locul 23 WTA) a învins-o în două seturi pe Ana Bogdan (28 de ani, locul 106 WTA), 6-3, 6-4. La final, adolescenta britanică a vorbit în engleză, acuzând o stare de „oboseală”.

„Astăzi vorbesc în engleză, pentru că sunt mai obosită. Ana a fost un oponent grozav, m-am bucurat și de prezența voluntarilor în tribune, a fost o reală plăcere. Încă nu sunt la cel mai bun nivel, dar voi crește”, a  spus Emma la final.

Jucătoarea de tenis Alexandra Dulgheru, cea care a realizat interviul, a adresat și o serie de întrebări inedite:

• Alexandra Dulgheru:Cum a fost să participi la premiera filmului No Time To Die, cel mai nou din seria James Bond? Cât de arătos e Daniel Craig în realitate?”
  • Emma Răducanu: „Am fost onorată să particip la acea gală, să port acea rochie Dior, dar n-am fost foarte aproape de Daniel Craig, așa că nu-ți pot spune foarte multe detalii”

• AD: „Unde e trofeul de la US Open?”
  • ER: „E la Federația de Tenis din Londra, care a făcut foarte multe pentru mine. Măcar atât am putut să fac și eu pentru ei”

• AD: „Acum, încercăm și o întrebare în română?”
  • ER: „Da”

• AD: „Ai apucat să vizitezi Clujul?”
  • ER: „Nu, dar vreau, îmi doresc, momentan sunt în turneu. Dacă voi pierde, atunci mă duc să mă plimb un pic”

• AD: „Uite cum facem, vrei să luăm cina diseară împreună?”
  • ER: „Da!”
  • AD: „OK, it's a date! (n.r. Avem întâlnire!”)

Emma Răducanu e în sferturi la Transylvania Open

Emma Răducanu își continuă forma bună de la Transylvania Open și a obținut calificarea în sferturile competiției de la Cluj, reușind a doua victorie din carieră în turneele WTA. Britanica, cu tată român, a jucat mai bine decât Ana Bogdan și a câștigat după o oră și 31 de minute, la capătul a două seturi dominate autoritar.

În primul set, Emma a început tare și a făcut break în al doilea game, când conducea cu 1-0. Ulterior, Răducanu s-a menținut în față și a câștigat setul cu 6-3.

Bogdan a început bine setul secund, conducând cu 2-0. Ulterior, Emma Răducanu a revenit și a egalat scorul. La 3-3, Emma a mai reușit un break și s-a menținut în față până la finalul setului, asigurându-și calificarea în sferturi.

Emma Răducanu - Ana Bogdan / Sursă foto: Raed Krishan
+4 FOTO

Desfășurarea meciului » Emma Răducanu - Ana Bogdan 6-3, 6-4

• 6-4, MECI EMMA RĂDUCANU: Emma Răducanu câștigă game-ul și setul, asigurându-și calificarea în sferturi
  • 5-4, Game Bogdan. Ana reușește să-și câștige game-ul și rămâne aproape de Emma. Britanica va servi pentru a câștiga meciul
  • 5-3, Game Răducanu. Britanica își face serviciul fără probleme, duce scorul la 5-3. Ana va servi imediat pentru a rămâne în meci.
  • 4-3, Break Răducanu. Se încheie un game maraton, în care Ana a luptat din răsputeri pentru a ține pasul cu loviturile din ce în ce mai agresive și percutante ale adversarei sale. Britanica face break-ul și revine în avantaj.
  • 3-3, Game Emma Răducanu: Britanica pune capăt seriei Anei Bogdan și izbutește să egaleze la 3.
  • 2-3, Game Bogdan: Trei game-uri consecutive pentru Ana Bogdan, care conduce pentru prima oară în această partidă.
  • 2-2, Break Ana Bogdan. Vine primul break izbutit de româncă în partidă! Emma s-a relaxat, a acceptat dominarea impusă de Bogdan, pierzându-și în cele din urmă serviciu. Momente foarte bune de joc pentru Ana Bogdan.
  • 2-1, Game Bogdan. Ana punctează pentru prima oară pe tabelă în setul secund, ajutată și de un procentaj mai bun al primului serviciu.
  • 2-0, Game Răducanu: Dominare totală a campioanei de la US Open, care mai câștigă un game fără emoții.
  • 1-0, Break Răducanu. Jucătoarea din Marea Britanie începe excelent și setul secund. Câștigă pe serviciul Anei și, în acest moment, pare mare favorită la câștigarea partidei.
  • A început setul secund. Ana Bogdan se află la serviciu.
  • 6-3, Game, Set Răducanu. Primul set se încheie după 40 de minute și e câștigat de britanică. Ana nu reușește să pună probleme la retur și e trădată de numărul mare de greșeli neforțate care îi scurtcircuitează jocul.
  • 5-3, Game Ana Bodan. Românca se agață de fiecare minge și reușește să rămână deocamdată în acest prim set. Emma va servi imediat pentru a închide prima manșă. Va reuși, oare?
  • 5-2, Game Răducanu. Nici Emma nu se lasă mai prejos, iar forehand-ul cu care a închis game-ul arată cel mai bine nivelul de încredere la care se află britanica. O lovitură năprasnică, în cross, o ajută pe jucătoarea cu origini românești să-și mărească din nou avantajul.
  • 4-2, Game Ana Bogdan. Jucătoarea din România imprimă din nou un plus de agresivitate jocului și reduce din diferență.
  • 4-1, Game Răducanu. Ana Bogdan joacă mai curajos în acest game și începe să-și asume riscuri. Totuși, grație unei serii de lovituri extrem de agresive, tot britanica e cea care punctează pe tabelă.
  • 3-1, Game Bogdan. Vine și primul game câștigat de Ana în această partidă, după mai multe erori neforțate comise de Răducanu.
  • 3-0, Game Răducanu. Doar primul game al partidei a stat sub zodia echilibrului. Jucătoarea din Marea Britanie a câștigat autoritar următorul game pe propriul serviciu și are un avantaj liniștitor, după 13 minute de joc.
  • 2-0, Break Răducanu. E rândul campioanei de la US Open să-și procure mingi de break. O fructifică pe prima și se instalează la conducere.
  • 1-0, Game Răducanu. Start echilibrat de meci. Britanica e nevoită să salveze nu mai puțin de 3 mingi de break ale jucătoarei din România, dar rezistă și își face serviciul.
  • A început meciul, Emma Răducanu se află la serviciu!
  • Partida va fi oficiată de charismaticul arbitru francez Kader Nouni.
  • Ana Bogdan și Emma Răducanu se află la încălzire, iar meciul va începe în scurt timp.

Programul de azi, la Transylvania Open

Simona Halep, încântată de Emma Răducanu

Simona Halep (30 de ani, 18 WTA) a învins-o pe Gabriela Ruse (23 de ani, 85 WTA), scor 6-1, 6-2, în primul tur de la Transylvania Open. La final a vorbit și despre Emma Răducanu (18 ani, 23 WTA), care a insistat să vorbească în limba română după succesul cu Polona Hercog (30 de ani, 123 WTA), 4-6, 7-5, 6-1.

Am fost surprinsă de Emma. Am auzit că nu vorbește română, dar a făcut-o destul de bine. A fost plăcut pentru toți românii să vorbească româna, chiar dacă ea nu locuiește aici. Este un sentiment plăcut”, a spus Simona, conform digisport.ro.

La finalul meciului cu Polona Hercog, jucătoarea cu origini românești a fost intervievată de Alexandra Dulgheru. Deși vizitează rar România, campioana de la US Open s-a străduit să vorbească în limba română și chiar i-a ieșit. Britanica i-a încântat pe cei prezenți, iar în discursul său a vorbit despre lucrurile care au impresionat-o de când a ajuns la Cluj.

VIDEO Simona Halep, încântată de Emma Răducanu: „M-a surprins”

FOTO Simona Halep, victorie-blitz în cel mai așteptat duel al primului tur de la Transylvania Open! Ruse, fără replică