SPORTURI  »  TENIS  »  GIPPSLAND TROPHY

SIMONA HALEP - LAURA SIEGEMUND 6-2, 6-4. VIDEO + FOTO Simona Halep se califică fără emoții în sferturi la Gipssland Trophy! Cu cine va juca în turul următor

Simona Halep // foto:Guliver/GettyImages +5   FOTO
Simona Halep // foto:Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat miercuri, 03 februarie 2021 08:30 / Actualizat miercuri, 03 februarie 2021 12:08

Simona Halep (29 de ani, 2 WTA) s-a calificat în sferturile de finală de la Gippsland Trophy după ce a trecut de nemțoaica Laura Siegemund (32 de ani, 51 WTA), scor 6-2, 6-4.

• Halep va juca joi, în jurul orei 06:00, în sferturile de finală cu Ekaterina Alexandrova (26 de ani, 33 WTA), care a trecut de Iga Swiatek, scor 6-4, 6-2. Rusoaica era cotat cu a doua șansă în această partidă, dar a produs surpriza și a trecut de poloneza care a câștigat de o manieră categorică Roland Garros 2020, după un meci în care a reușit de patru ori să câștige pe serviciul lui Swiatek

Primul set a fost dominat autoritar de Simona Halep. Jucătoarea noastră a servit excelent, a returnat agresiv, a variat loviturile și și-a ales excelent momentele în care să atace. Halep a condus cu 4-0, după două break-uri, dar pe finalul setului, Siegemund și-a îmbunătățit jocul, reușind să câștige două game-uri. Simona n-a avut însă probleme și a câștigat setul, scor 6-2.

Simona Halep, set doi dificil cu Laura Siegemund

În partea a doua, Siegemund a jucat mai bine. A reușit un break, dar Simona a revenit și a egalat rapid. Cele două jucătoare au mers cap la cap până la 4-4, când Halep a forțat și a făcut break-ul decisiv. Ulterior, Simona a servit excelent și a câștigat partida, calificându-se în sferturi.

Simona Halep - Laura Siegemund 6-2, 6-4

6-4, GAME, SET, MECI Simona Halep: Jucătoarea noastră închide game-ul și câștigă meciul

5-4, Break Halep: Simona va servi pentru câștigarea meciului, după încă un break. Halep a avut 40-0, dar Siegemund a salvat cele trei șanse de break. Ulterior, nemțoaica a comis o greșeală neforțată și o dublă greșeală, iar Halep a câștigat game-ul.

4-4, Game Halep: Scorul este din nou egal în acest set. Simona nu a mai avut probleme la serviciu, iar SIegemund nu a mai fost la fel de agresivă la retur

3-4, Game Siegemund: Laura își continuă jocul bun din acest game și este din nou în avantaj. Halep a avut momente bune de joc, dar Siegemund a rezistat și a câștigat game-ul

3-3 Game Halep: Simona a servit bine în acest game, la fel ca în primul set. Siegemund nu a mai fost la fel de agresivă, iar Simona a egalat din nou

2-3, Game Siegemund: Laura este mai sigură la serviciu și Halep nu mai găsește acele retururi agresive din primul set. Nemțoaica a câștigat al 0 acest game, după o greșeală neforțată a Simonei

2-2, Game Halep: Simona egalează scorul în acest set, după un game complicat. Siegemud a avut din nou mingi de break, după ce Simona a servit ezitant, dar jucătoarea noastră s-a redresat la timp și a câștigat game-ul

1-2, Break Halep: Simona revine în set, după un game dramatic. Siegemund a condus cu 40-15, dar Halep a egalat. Siegemund a mai ratat două mingi de game, iar Simona a forțat-o și a profitat de ezitările nemțoaicei, câștigând game-ul

0-2, Break Siegemund: Nemțoaica forțează și Simona începe să greșească. Halep a ezitat la serviciu, iar Siegemund a profitat imediat, reușind primul break din meci

+1 FOTO

0-1, Game Siegemund: Laura e pentru prima dată în avantaj. A reușit un game bun, în care a servit excelent și nu a lăsat-o pe Halep să returneze agresiv și să controleze punctele

A început setul doi. Siegemund servește prima

6-2, SET Simona Halep: După 38 de minute de joc, Simona Halep câștigă setul! Halep a avut parte de un game mai complicat, în care a salvat o minge de break și a făcut o dublă greșeală, dar a fost sigură pe ea și a profitat de ezitările adversarei

5-2, Game Siegemund: Laura nu renunță la luptă! A jucat bine în acest game, a greșit mai puțin, iar la ultimul punct a surprins-o pe Halep cu un backhand în lung de linie. Simona va servi acum pentru câștigarea setului

5-1, Game Halep: Simona joacă perfect în game-urile în care servește! A câștigat rapid acest game în care a servit excelent și nu i-a permis Laurei să fie agresivă la retur

4-1, Game Siegemund: Jucătoarea din Germania întrerupe seria excelentă a Simonei și câștigă primul game din meci. Halep a condus cu 40-15, dar Siegemund a revenit, urcând de mai multe ori la fileu și dezechilibrând jocul lui Halep

4-0, Game Halep: Jucătoarea noastră este de neoprit în aceste momente! Domină autoritar partida și a câștigat game-ul de serviciu la 0. Halep joacă excelent din punct de vedere tactic: atacă rapid mingile scurte de la adversară, schimbă direcția des și o presează pe Siegemund pe backhand, lovitura mai slabă

3-0, Break Halep: Simona continuă seria excelentă și mai face un break! Siegemund a încercat să fie agresivă în acest game, a urcat la fileu, dar Simona a fost în control și a găsit cele mai bune lovituri

2-0, Game Halep: Simona își mărește avantajul! A servit excelent în primele două puncte, forțând-o pe Siegemund să returneze afară și cedând doar un punct în acest game

1-0, Break Halep: Simona începe bine meciul și face break-ul după un game lung și echilibrat. Siegemund a avut 40-15, dar Simona nu a renunțat și a revenit în game. Jucătoarea noastră a jucat bine din punct de vedere tactic, a schimbat de multe ori direcția și a variat loviturile

Simona Halep este cap de serie numărul 1 la Gippsland Trophy. Românca a avut primul tur liber, iar în cel de-al doilea a trecut fără probleme pe rusoaica Anastasia Potapova (19 ani, 101 WTA), scor 6-4, 6-4. Nu a fost primul meci disputat de Simona în 2021. La Adelaide, într-un demonstrativ, a învins-o pe Ashleigh Barty, scor 3-6, 6-1, 10-8.

565.530 de dolarieste fondul total de premiere pentru Gippsland Trophy

VIDEO. Rezumatul meciului Simona Halep - Anastasia Potapova, în turul 2 la Gippsland Trophy

Simona Halep, victorie fără emoții și la dublu, la Gippsland Trophy » Ce au făcut Buzărnescu, Niculescu și Țig

Simona Halep, primele declarații după victoria cu Potapova: „Aveam nevoie de asta” » Ce schimbare a remarcat