SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

Maestra revenirilor! Simona Halep e în turul 3 la Australian Open, după două ore și jumătate de luptă cu Tomljanovic! Și-a arătat clasa în final, după ce a fost la un game de eliminare

Simona Halep // FOTO: Reuters +22   FOTO
Simona Halep // FOTO: Reuters

Articol de - Publicat miercuri, 10 februarie 2021 12:47 / Actualizat miercuri, 10 februarie 2021 13:20

Simona Halep (29 de ani, 2 WTA) a învins-o pe Ajla Tomljanovic (27 de ani, 72 WTA), scor 4-6, 6-4, 7-5 , în turul II  la Australian Open 2021, după un meci dramatic, în care a revenit fantastic în setul decisiv, de la 2-5.

• În turul III, Simona Halep o va întâlni pe rusoaica Veronika Kudermetova (23 de ani, 36 WTA), care a trecut de compatrioata Varvara Gracheva (20 de ani, 97 WTA), scor 5-7, 6-2, 6-2

Partida a fost una dintre cele mai spectaculoase de până acum de la Australian Open. Cele două au jucat mereu la limită, au căutat să lovească agresiv, iar Tomljanovic a făcut tot ce a putut pentru a scurta punctele și a trimite mereu cât mai lung și mai variat.

Ambele jucătoare au alternat momentele foarte bune de joc cu greșelile neforțate și au făcut cu rândul la conducerea jocului, însă valoarea și experiența Simonei și-au spus cuvântul pe final.

2 oreși 33 de minute a durat meciul Halep - Tomljanovic

Simona Halep, calificare spectaculoasă în turul II de la Australian Open

Primul set a început cu Halep la conducere. Românca a avut 2-0, dar Tomljanovic a revenit rapid, câștigând patru game-uri la rând. Simona a egalat scorul la 4, moment în care australianca a accelerat și a câștigat următoarele două game-uri și setul, scor 6-4.

Setul doi a fost la fel de echilibrat. Primele patru game-uri au fost break-uri, iar cele două jucătoare menținut egalitatea până la 3-3. La acest scor, Halep și-a ridicat nivelul și a făcut încă un break, decisiv pentru a câștiga setul, scor 6-4.

Simona Halep a revenit incredibil cu Ajla Tomljanovic

În setul trei, favorita publicului de la Melbourne a început mai sigură pe ea. A condus cu 2-0, dar Halep a egalat rapid. Ulterior, Tomljanovic a avut o serie extraordinară, în care a jucat perfect. A făcut 5-2, scor la care Simona a avut o revenire fantastică. Jucătoarea noastră a dominat meciul din acel moment, a jucat perfect și a câștigat cinci game-uri la rând, calificându-se în runda următoare.

Mă așteptam să joace așa. Știam că lovește puternic, dar a fost mai greu de cât mă așteptam. Mă bucur că acum pot zâmbi și sunt foarte fericită.

Da, am vorbit mult cu mine și nu eram chiar optimistă. Nu am vorbit despre scor, dădeam vina pe mine că nu sunt suficient de puternică. Dar în cele din urmă am arătat că sunt puternică. Mi-am dorit mult să câștig meciul
– Simona Halep

Simona Halep - Ajla Tomljanovic 4-6, 6-4, 7-5

GAME, SET, MECI SIMONA HALEP: Halep se califică în turul III la Australian Open

Break Halep, 6-5: După trei mingi de break ratate, Halep câștigă game-ul. Va servi pentru a se califica în turul III

Game Halep, 5-5: Setul decisiv se prelungește. Simona a servit excelent în acest game și a reușit să egaleze scorul

Break Halep, 4-5: Simona face un game foarte bun. Nu i-a dat nicio șansă adversarei și face break-ul. Are șansa să egaleze în următorul game

Game Halep, 3-5: Simona rămâne în meci, dar Tomljanovic va servi pentru a câștiga meciul

Game Tomjlanovic, 2-5: Favorita publicului este la un game de câștigarea meciului. Ajla joacă excelent în aceste momente, iar Halep nu găsește răspuns la loviturile austarliencei

Break Tomljanovic, 2-4: Australianca domină jocul în aceste momente. Are lovituri excelente și se apropie de câștigarea meciului

Game Tomljanovic, 2-3: Ajla preia din nou conducerea, după un game bun de serviciu

Game Halep, 2-2: Scorul este din nou egal în acest set. Halep a servit bine și luat acest game

Break Halep, 1-2: Simona revine în set. A jucat bine la retur, a lovit agresiv și a câștigat acest game

Break Tomljanovic, 0-2: Ajla a forțat pe serviciul Simonei A condus cu 40-0 și. după ce ratat o minge de break, a reușit să câștige pe serviciul Simonei și să își mărească avantajul

Game Tomljanovic, 0-1: Australianca începe bine, Își câștigă serviciul cu lejeritate și preia conducerea în setul decisiv

A început setul trei, Tomljanovic servește prima

SET SIMONA HALEP: Avem set decisiv. Simona Halep câștigă la zero ultimul game din acest set, după un joc exclelent și egalează scorul

Game Tomljanovic, 5-4: Ajla se apropie de Simona, care va servi pentru a câștiga setul

Game Halep, 5-3: Simona joacă mai bine în aceste momente. Are alegeri tactice inspirate, lovește puternic și precis și controlează punctele, E la un game de câștigarea setului

Break Halep, 4-3: Simona preia conducerea după încă un joc foarte bun la retur. A făcut break-ul și se poate desprinde în game-ul următor

Game Halep, 3-3: Simona câștigă și ea pe propriul serviciu. Halep a jucat bine acest game, iar scorul este din nou egal

Game Tomljanovic, 2-3: Australianca întrerupe seria break-urilor. Ajla a servit bine în acest game și preia conducerea

Break Tomljanovic, 2-2: Simona își cedează din nou serviciul. Tomljanovic a fost agresivă, iar Halep nu a putut găsi cele mai bune lovituri

Break Halep, 2-1: Un nou break reușit de Halep. Jucătoarea noastră a fost mai inspirată în acest game, a găsit cele mai bune lovituri și a preluat din nou conducerea

Break Tomljanovic, 1-1: Ajla egalează rapid. Simona a jucat slab în acest game, a ajuns târziu la mingi și a făcut mai multe greșeli, de care australianca a profitat imediat

Break Halep, 1-0: Simona începe din nou bine setul. A returnat bine și a condus punctele, forțând-o pe Tomljnanovic să greșească

A început setul secund. Tomljanovic servește prima

SET AJLA TOMLJANOVIC: După 58 de minute, Tomjlanovic câștigă primul set, 6-4. Ultimul game din acest set a fost cel mai lung și a fost jucat la limită de ambele jucătoare. După 8 egalități și două mingi de set ratate, Ajla a făcut break-ul și a câștigat setul, la capătul unui schimb în care Halep a dat mingea în fileu

Game Tomjlanovic, 4-5: Ajla este la un game de câștigarea setului. Australianca a salvat o minge de break și a reușit să se impună în acest game după ce a lovit foarte agresiv

Game Halep, 4-4: Simona egalează după un nou game lung. Tomljanovic a avut două mingi de break, salvate de Halep, care a fost ajutată de serviciu în acest game

Break Halep, 3-4: Simona întrerupe seria de patru game-uri consecutive câștigate de Ajla. Halep a forțat la retur în game, a controlat punctele și a reușit să facă break-ul. Va servi pentru a egala scorul în acest set

+18 FOTO

Break Tomljanovic, 2-4: Australianca face un nou break, după un joc excelent la retur. Punctul cheie al game-ului a fost la 30-30, când, după un serviciu slab al Simonei, Ajla a returnat la limită, pe linie, iar Simona nu a mai putut ajunge la minge. Ulterior, la punctul de break, Halep a făcut o greșeală neforțată.

Game Tomljanovic, 2-3: Australianca are momente bune de joc, iar Simona nu găsește cele mai bune lovituri. Tomljanovic nu mai greșește atât de des și este pentru prima dată la conducere

Break Tomljanovic, 2-2: Simona își cedează serviciul, după un game lung, în care serviciul a trădat-o. Jucătoarea noastră a făcut două duble greșeli, iar Ajla a fost agresivă la retur, forțând-o pe Halep să greșească.

Game Tomljanovic, 2-1: Ajla reușește să câștige primul său game din meci. Australianca a fost mai sigură la serviciu și nu i-a permis Simonei să lungească punctele și să controleze schimburile

Game Halep, 2-0: Ajutată de un serviciu foarte bun, Simona își mărește avantajul în acest debut de meci. Halep a condus cu 40-0, dar Tomljanovic a câștigat următoarele două puncte. Halep nu s-a simțit amenințată și a servit excelent și a închis game-ul.

Break Halep, 1-0: Simona face break în primul game din meci. profitând de greșelile adversarei. Tomljanovic a încercat să lovească lung și să servească puternic, dar când conducea cu 40-30 a făcut două duble greșeli și o greșeală neforțată, ajutând-o astfel pe Halep să câștige game-ul

A început meciul. Tomljanovic servește prima

- Halep și Tomljanovic au intrat pe teren și au început încălzirea. Partida va începe în câteva minute

- Jucătoarele sunt încă la vestiare și așteaptă să intre pe arena „Margaret Court”. Sunt 29 de grade Celsius la Melbourne.

- Înainte de meci, Simona a fost încurajată și a primit ultimele sfaturi de la iubitul ei, Toni Iuruc, așa cum s-a putut vedea pe imaginile Eurosport.

Simona Halep o conduce cu 3-0 în meciurile directe pe Tomljanovic, dar adversara i-a opus o rezistență acerbă de fiecare dată. Două dintre cele trei meciuri s-au terminat în trei seturi: în 2018 la Cincinnnati (4-6, 6-3, 6-3) și în 2019 la Roland Garros (6-3, 3-6, 6-1). În 2020, la Adelaide, Halep s-a impus cu 6-4, 7-5.

Simona Halep a învins-o clar pe Lizette Cabrera, scor 6-2, 6-1, în debutul de la Australian Open, și s-a calificat fără emoții în turul doi.

Ajla Tomljanovic a trecut în turul I de japoneza Misaki Doi (29 de ani, 82 WTA), scor 6-2, 6-1, la capătul unui meci care a durat o oră și 13 minute și în care australianca a făcut 6 break-uri, cedând doar o dată în pe propriul serviciu.

Ce a spus Simona Halep după prima victorie la Australian Open 2021

Citește mai multe știri despre Australian Open:

Ashleigh Barty, început furtunos la Australian Open: 6-0, 6-0 în 44 de minute! Adversara a câștigat doar 10 puncte

Ana Bogdan, eliminată în turul I la Australian Open! A pierdut în două seturi cu Danielle Collins