SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

Ana Bogdan, eliminată în turul I la Australian Open! A pierdut în două seturi cu Danielle Collins

Articol de GSP - Publicat marti, 09 februarie 2021 08:58 / Actualizat marti, 09 februarie 2021 10:17

Ana Bogdan (28 de ani, 98 WTA ) a fost eliminată de americanca Danielle Collins (27 de ani, 40 WTA), în turul I de la Australian Open 2021, scor 3-6, 1-6.

Ana Bogdan, singura româncă programată să joace azi la Australian Open, nu i-a putut rezista americancei, deși câștigase precedentul meci direct, în 2018, la Monterrey, scor 6-2, 6-4.

Danielle Collins, semifinalista de acum 2 ani, a dominat clar meciul, reușind mai multe break-uri (5, față de unul al Anei) și mai multe lovituri direct câștigătoare (30, față de cele 12 date de Bogdan).

Ana Bogdan a început meciul mai bine și a condus cu 2-0 în primul set, dar Collins a revenit și a egalat la rapid. De la scorul de 3-3, Collins nu a mai cedat niciun game. A reușit două break-uri și a câștigat setul cu 6-3.

În setul secund, Bogdan nu a mai putut ține ritmul cu Collins. A câștigat doar un game, pierzându-și de două ori serviciul, iar Collins s-a impus cu 6-1.

VIDEO Ion Țiriac prevede o „catastrofă” după Simona Halep: „E păcat că dispărem! Va fi ca la gimnastică”

Citește mai multe știri de la Australian Open:

Surpriză în primul tur la Australian Open! Dubla-campioană Victoria Azarenka, eliminată după ce i s-a făcut rău pe teren

Serena Williams, prima controversă la Australian Open. Ce semnifică, de fapt, costumația excentrică în care a apărut pe teren