SPORTURI  »  TENIS  »  WTA MADRID

SIMONA HALEP - VIKTORIA KUZMOVA 6-0, 6-0 // Cifrele care arată dominația AUTORITARĂ a Simonei Halep: câte puncte i-a lăsat adversarei sale + statisticile complete

Simona Halep nu a stat la discuții în meciul cu Viktoria Kuzmova // FOTO: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat miercuri, 08 mai 2019 14:45

Simona Halep (27 de ani, 3 WTA) s-a calificat în sferturi la Madrid după victoria facilă reușită în fața Viktoriei Kuzmova (20 de ani, 46 WTA), scor 6-0, 6-0.

• Halep va juca în sferturi împotriva australiencei Ashleigh Barty (23 de ani, 9 WTA), care s-a impus în fața Yuliei Putintseva (24 de ani, 43 WTA), scor 4-6, 6-1, 6-2!

Dominația totală a Simonei Halep e reflectată cel mai bine în raportul punctelor câștigate: din totalul celor 60 de puncte puse în joc, românca a câștigat 48, iar Kuzmova doar 12, o statistică rar întâlnită în tenisul mondial!

Și celelalte cifre sunt în favoarea Simonei Halep, al cărui procentaj al punctelor câștigate pe propriul serviciu a fost unul imens: 84%, spre deosebire de doar 9% în contul Kuzmovei!

Simona Halep a încheiat meciul cu 14 lovituri direct câștigătoare și doar 4 erori neforțate. La polul opus, Kuzmova a avut 7 winnere și 18 greșeli neforțate.

Viktoria Kuzmova a fost copleșită de miza meciului // FOTO: Reuters

Vezi și: Halep despre atuul avut în meciul de azi: „Asta m-a avantajat”

Halep, ce performanță! „Dublu covrig” pentru a doua oară în carieră + cea mai rapidă victorie all-time