SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ROMA

VIDEO » Simona Halep e în semifinalele turneului de la Roma! Yulia Putintseva s-a retras în setul doi

Simona Halep vrea să câștige din nou turneul de la Roma // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat sambata, 19 septembrie 2020 13:06 / Actualizat sambata, 19 septembrie 2020 14:38

Simona Halep (28 de ani, 2 WTA) a trecut de kazaha Yulia Putintseva (25 de ani, 30 WTA), scor 6-2, 2-0, în sferturile de finală ale turneului de la Roma. Putintseva a abandonat în setul doi, din cauza unei accidentări la spate.

• Simona Halep va juca în semifinale împotriva câștigătoarei duelului Victoria Azarenka (14 WTA) - Garbine Muguruza (17 WTA).

Simona Halep a terminat meciul cu Yulia Putintseva în 49 de minute. Jucătoarea noastră a dominat autoritar partida, iar în setul secund, după break-ul româncei, Putintseva a abandonat. Kazaha a acuzat probleme medicale după primul set și a mers la vestiare unde a primit îngrijiri de la fizioterapeut.  Ulterior, aceasta nu a putut să mai continue.

În primul set, Simona Halep a dominat autoritar partida. Putintseva a încercat să lovească puternic și să scurteze schimburile, dar Simona a avut aproape mereu un răspuns pentru excecuțiile adversarei. Halep a servit excelent și a reușit două break-uri, la 2-1 și 5-2, decisive pentru a câștiga primul set.

Desfășurarea meciului Simona Halep – Yulia Putintseva 6-2, 2-0

Final de meci. Yulia Putintseva s-a retras din cauza unei accidentări. Simona Halep merge în semifinale

Break Halep, 2-0: Simona face break-ul și își mărește avantajul

Game Halep, 1-0: Simona începe din nou setul foarte bine și preia conducerea. A fost un game dificil, în care Yulia a încercat să pună probleme, dar Simona s-a descurcat excelent

A început setul doi. Halep servește prima

Pauză medicală: Putintseva a cerut intervenția fizioterapeutului și a mers la vestiare. Meciul este întrerupt

SET SIMONA HALEP, 6-2: Halep a câștigat primul set după 30 de minute. Românca a mai făcut un break, după ce la mingea de set Putintseva a trimis o scurtă în afara terenului. Simona a fost jucătoarea mai bună în acest set și nu i-a permis adversarei să își facă jocul

Game Halep, 5-2: Simona își continuă jocul foarte bun pe propriul serviciu! Face 5-2 după un game excelent și este la un game de câștigarea setului

Game Putintseva, 4-2: Kazaha nu renunță la luptă. În acest game a avut un joc solid, grație unui serviciu puternic, iar Simona, chiar dacă a obținut trei puncte în acest game, nu a putut ține pasul pe final

Game Halep, 4-1: Simona își mărește avantajul! A servit foarte bine, iar Putintseva nu a putut să forțeze rebreak-ul

Break Halep, 3-1: Jucătoarea noastră face primul break din game! Simona a returnat excelent serviciul adversarei și a dominat schimburile

Game Halep, 2-1: Simona Halep a supraviețuit unui game extrem de dificil. Putintseva a avut două mingi de break, pierdute după o scurtă excelentă a Simonei și o minge trimisă în fileu de ea. Halep a revenit și a trecut din nou în avantaj.

Game Putintseva, 1-1: Yulia egalează rapid. Putintseva a servit puternic și agresiv, iar Simona nu a putut ține pasul cu ea în acest game, câștigat la 0 de kazahă

Game Halep, 1-0: Simona începe cu dreptul setul și câștigă primul game. Kazaha a avut 15-0, dar Simona a revenit bine în game. Putintseva a jucat bine game-ul, a returnat puternic și a reușit două lovituri direct câștigătoare

A început meciul. Halep servește prima

Sferturile turneului de la Roma

• Simona Halep – Yulia Putintseva
  • Victoria Azarenka – Garbine Muguruza
  • Marketa Vondrousova – Elina Svitolina
  • Elise Mertens – Karolina Pliskova

VIDEO Revolta lui Țiriac: „Halep e luată sub gardă și dusă la hotel”

Citește mai multe știri din tenis:

Veste excelentă de la Roma! Simona Halep va putea fi sprijinită de fani în semifinale și finală

Ce o sperie pe Simona Halep la următoarea adversară de la Roma: „Am văzut multe meciuri ale ei”