Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

TENIS    •   WTA NOTTINGHAM

Solidă și pe iarbă » Mihaela Buzărnescu s-a calificat în optimi la Nottingham după un meci echilibrat de 3 seturi

Marti, 12 Iunie

Mihaela Buzărnescu (30 WTA) continuă și pe iarbă forma bună arătată pe tot parcursul acestui sezon. Micky s-a calificat în optimile turneului de la Nottingham, după ce a învins-o azi în primul tur pe Veronica Cepede (120 WTA).

Buzărnescu s-a impus în trei seturi, scor 6-2, 3-6, 7-6 (5), la capătul unui meci care a durat două ore și 8 minute.

Jucătoarea noastră a început entuziasmant meciul și și-a adjudecat primul set după doar 26 de minute, scor 6-2. Buzărnescu nu a mai menținut însă același ritm și în setul secund, pe care, după un schimb de break-uri, l-a pierdut cu 3-6.

Decisivul a fost extrem de echilibrat. Cele două și-au făcut de fiecare dată serviciul, iar soarta partidei s-a scris în tie-break, pe care Mihaela l-a câștigat la limită, 7-5.

Buzărnescu, favorită 5 la Nottingham, va juca în optimi în compania americancei Irina Falconi (152 WTA). Meciul va avea loc miercuri, la o oră ce va fi stabilită ulterior.

După parcursul excelent de la Roland Garros, unde a ajuns până în optimi, Mihaela Buzărnescu ocupă acum locul 30 în clasament, adică cea mai bună clasare a carierei.