SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

Sorana Cîrstea a trecut de Caroline Wozniack » Fabulos!

Articol de - Publicat duminica, 31 mai 2009 00:00

Sorana Cîrstea s-a calificat în optimile de finală după ce a trecut de Caroline Wozniacki

Superb. Aşa poate fi caracterizat jocul Soranei Cîrstea din turul al treilea al Roland Garros-ului. Românca a trecut în două seturi de favorita zece, Caroline Wozniacki din Danemarca şi este în "optimi". Partida n-a început sub auspicii bune pentru Sorana, ea fiind condusă cu 0-4, dar spiritul de luptă al Soranei a dus-o spre egalare, apoi spre tie-break şi în cele din urmă spre cîştigarea prelungirilor primului set cu 7-3.

Din următoarea felie a partidei, tot Caroline a muşcat mai bine la început, făcînd break-ul pe serviciul româncei. Dar Sorana a revenit. De la 3-3 a urmat o secvenţă de break-rebreak pînă la 5-5. Apoi jucătoaea din România şi-a fructificat avantajul serviciului în faţa celei mai bune prietene ale sale din circuit. Daneza a chemat medicul la  6-5 şi 30-15 pentru romancă. Dar pauza n-a ajutat-o, Sorana impunîndu-se cu 7-6(3), 7-5. Următoarea adversară este Jelena Jankovici din Serbia.

FLASH

FLASH

Hănescu pe Central

Victor Hănescu joacă azi, de la ora 12:00,  în optimile de finală ale Roland Garros-ului împotriva lui Fernando Gonzalez pe terenul central. Favoritul 30 contra favoritului 12 pe arena Philippe Chatrier. Cei doi s-au întîlnit o singură dată în circuitul ATP, în 2004, cînd s-a impus Fernando Gonzalez. Dacă învinge, românul îşi poate egala cea mai bună performanţă  în turneele de Mare Şlem. Sfertul de finală din 2005, tot  la Roland Garros.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”