TENIS  ·  ROLAND GARROS

Sorana Cîrstea a trecut de Caroline Wozniack » Fabulos!

Articol de — Duminica, 31 Mai 2009

Sorana Cîrstea s-a calificat în optimile de finală după ce a trecut de Caroline Wozniacki

Superb. Aşa poate fi caracterizat jocul Soranei Cîrstea din turul al treilea al Roland Garros-ului. Românca a trecut în două seturi de favorita zece, Caroline Wozniacki din Danemarca şi este în "optimi". Partida n-a început sub auspicii bune pentru Sorana, ea fiind condusă cu 0-4, dar spiritul de luptă al Soranei a dus-o spre egalare, apoi spre tie-break şi în cele din urmă spre cîştigarea prelungirilor primului set cu 7-3.

Din următoarea felie a partidei, tot Caroline a muşcat mai bine la început, făcînd break-ul pe serviciul româncei. Dar Sorana a revenit. De la 3-3 a urmat o secvenţă de break-rebreak pînă la 5-5. Apoi jucătoaea din România şi-a fructificat avantajul serviciului în faţa celei mai bune prietene ale sale din circuit. Daneza a chemat medicul la  6-5 şi 30-15 pentru romancă. Dar pauza n-a ajutat-o, Sorana impunîndu-se cu 7-6(3), 7-5. Următoarea adversară este Jelena Jankovici din Serbia.

FLASH

FLASH

Hănescu pe Central

Victor Hănescu joacă azi, de la ora 12:00,  în optimile de finală ale Roland Garros-ului împotriva lui Fernando Gonzalez pe terenul central. Favoritul 30 contra favoritului 12 pe arena Philippe Chatrier. Cei doi s-au întîlnit o singură dată în circuitul ATP, în 2004, cînd s-a impus Fernando Gonzalez. Dacă învinge, românul îşi poate egala cea mai bună performanţă  în turneele de Mare Şlem. Sfertul de finală din 2005, tot  la Roland Garros.