SPORTURI  »  TENIS  »  ADELAIDE

Sorana Cîrstea, eliminată de Haddad Maia de la Adelaide 2 după ce a ratat două mingi de set

Sorana Cîrstea // foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat luni, 09 ianuarie 2023 09:17 / Actualizat luni, 09 ianuarie 2023 09:42

Sorana Cîrstea (32 de ani, locul 43 WTA) a fost eliminată de Beatriz Haddad Maia (26 de ani, 15 WTA) în turul 1, „16-imile” turneului Adelaide International 2, scor 6-7 (5), 1-6.

Sorana Cîrstea a trecut de două tururi de calificări pentru a ajunge pe tabloul principal la turneul WTA500 de la Adelaide, dar a părăsit competiția din primul tur.

Gestul lui Gică Hagi care l-a șocat pe Sorin Paraschiv: „Eram în vestiar și așteptam, nu-mi venea să cred”
STEAUA

Sorana Cîrstea, eliminată de Beatriz Haddad Maia la Adelaide International 2

Un break reușit la 3-3 a ajutat-o pe Beatriz să se distanțeze la 5-3 în primul set, dar Sorana a revenit, cu 3 game-uri consecutive.

La 5-6, a avut șansa de a închide setul, a beneficiat chiar de două mingi de set, dar Beatriz le-a salvat pe amândouă. A fost momentul-cheie al meciului.

S-a ajuns la tie-break, unde Beatriz s-a impus, 7-5. Ratarea in-extremis a primului set s-a răsfrânt asupra Soranei, care nu i-a mai ținut piept adversarei în setul 2.

Beatriz l-a câștigat scurt, 6-1, și merge în optimi, unde va înfrunta câștigătoarea meciului Amanda Anisimova - Liudmila Samsonova.

Citește mai multe știri din tenis:

Trei cifre fabuloase după ce Novak Djokovic a câștigat primul titlu al anului: „Nu am trăit de multe ori așa ceva”

Adversarele româncelor în calificările de la Australian Open » Când se joacă meciurile + avem un reprezentant și la masculin