SPORTURI  »  TENIS  »  WTA

Sorana Cîrstea, înfrângere neașteptată în primul tur la Strasbourg » Diferență de peste 300 de locuri în clasamentul WTA

Sorana Cîrstea
Sorana Cîrstea Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat marti, 17 mai 2022 16:56 / Actualizat marti, 17 mai 2022 17:15

Sorana Cîrstea (32 ani, 27 WTA) a fost eliminată în primul tur al turneului WTA 250 de la Strasbourg de rusoaica Ekaterina Makarova (26 ani, 348 WTA), scor 6-1, 3-6, 2-6.

Deși era considerată favorită clară înainte de meci, Sorana a cedat în fața adversarei sale, în ciuda diferenței de 321 de locuri în clasamentul WTA.

Dan Petrescu cere. Și i se va da
editorial

Sorana Cîrstea, eliminată de locul 348 WTA la Strasbourg

Jucătoarea noastră a început ezitant meciul, pierzând game-ul de deschidere chiar pe propriul serviciu. Ulterior însă, Sorana a fost de neoprit, câștigând autoritar primul set, scor 6-1, după numai 21 de minute.

Din setul al doilea duelul a arătat complet diferit. Makarova a fost mai precisă și a început să controleze jocul. Al 4-lea game a consemnat și break-ul rusoaicei, care s-a desprins pe tabelă și nu a mai cedat avantajul, trimițând meciul în „decisiv”, după un 6-3 hotărât în actul secund.

În actul al treilea, diferența a fost și mai evidentă în favoarea numărului 348 WTA. Condusă și cu 4-0, Sorana nu a reușit nici măcar un break în setul decisiv, iar Makarova s-a impus cu 1-6, 6-3, 6-2, după 1 oră și 35 de minute de joc.

Astfel, Makarova și-a trecut în cont prima victorie din circuitul WTA, în timp ce Sorana a părăsit turneul încă din primul tur, deși anul trecut a jucat finala (pierdută în fața Barborei Krejcikova din Cehia, 3-6, 3-6).

1,03era cota dată de casele de pariuri pentru victoria Soranei înainte de meci

Gabriela Ruse, eliminată tot în primul tur la Strasbourg

Într-un alt meci din primul tur, Gabriela Ruse (24 ani, 52 WTA) a fost învinsă în două seturi de americanca Bernarda Pera (27 ani, 122 WTA), scor 5-7, 4-6.

Duelul a fost unul foarte echilibrat, însă sportiva din Statele Unite a câștigat punctele-cheie ale meciului și s-a calificat în turul doi la Strasbourg, după două ore de joc.

2.286 de euro și 1 punct WTAprimesc atât Sorana Cîrstea, cât și Gabriela Ruse, pentru participarea în primul tur al turneului WTA 250 de la Strasbourg

Declarația Simonei Halep care le dă încredere fanilor înainte de Roland Garros: „În sfârșit pot spune asta”