SPORTURI  »  TENIS  »  WTA PORTOROZ

Sorana Cîrstea s-a calificat în „sferturi” la WTA Portoroz » Pe cine va înfrunta în turul următor

Sorana Cîrstea (31 de ani, 40 WTA) a învins-o pe Tereza Martincova (26 de ani, 61 WTA), scor 7-5, 6-2, și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Portoroz, Slovenia.

Articol de GSP - Publicat joi, 16 septembrie 2021 19:07 / Actualizat joi, 16 septembrie 2021 19:08

Turneul de 250 de puncte de la Portoroz a revenit în circuitul WTA anul acesta. România a avut două reprezentante pe tabloul principal, pe Jaqueline Cristian și pe Sorana Cîrstea. Jucătoarea aflată pe locul 40 în ierarhia WTA s-a calificat în sferturile de finală.

Sorana Cîrstea, în „sferturi” la WTA Portoroz

Sorana a fost excelentă în momentele-cheie ale meciului cu Tereza Martincova. A revenit uluitor în primul act, de la scorul de 2-5, a salvat 14 din cele 16 mingi de break avute de adversară. Agresivă cu primul seviciu, 69% dintre puncte câștigate, sportiva din România a avut nevoie de doar o oră și 35 de minute pentru victorie. Game-ul decisiv a fost unul maraton, cu 7 egalități.

Sorana răzbună astfel eșecul de pe 28 august, din primul tur de la Chicago. Atunci, sportiva din Cehia se impunea cu 6-3, 3-6, 6-2. În turul următor de la Portoroz, Cîrstea o va înfrunta pe italianca Jasmine Paolini (25 de ani, 87 WTA). Va fi un duel în premieră într-un turneu WTA.

Ce înseamnă pentru Sorana Cîrstea calificarea în „sferturi” la WTA Portoroz

Pentru calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Portoroz, Sorana Cîrstea va încasa un cec în caloare de 4.677 dolari. Câștigătoarea turneului va primi 23.568 dolari.

Cu punctele obținute aici, Sorana ajunge pe locul 34 în ierarhia pentru Turneul Campioanelor, cu 1.359 de puncte. Este cea mai bună româncă în ierarhia anului 2021, peste Simona Halep.