SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

A început Roland Garros 2022 » Sorana Cîrstea s-a calificat în turul secund

Sorana Cîrstea // FOTO: Imago

Articol de GSP - Publicat duminica, 22 mai 2022 13:22 / Actualizat luni, 23 mai 2022 19:42

Azi a început Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului. Sorana Cîrstea s-a impus în turul 1, în timp ce Gabriela Ruse va juca în jurul orei 17:30

•  Meciurile de la Roland Garros sunt transmise de Eurosport 1 și Eurosport 2, iar partidele româncelor vor fi live pe GSP.ro

FINAL » Sorana Cîrstea - Tatjana Maria 6-3, 6-3

Sorana Cîrstea (32 de ani, 27 WTA) a deschis ziua de tenis de pe terenul 6 și s-a impus în două seturi în meciul cu Tatjana Maria (34 de ani, 107 WTA), scor 6-3, 6-3.  În turul secund, Sorana Cîrstea va juca împotriva învingătoarei meciului dintre Sloane Stephens și Jule Niemeier

În primul set, Sorana a început excelent. A condus cu 3-0 rapid. Tatjana a revenit, a luat un break, dar Sorana nu a lăsat-o să revină. A făcut rapid un nou break și a câștigat setul cu 6-3.

În partea secundă, Tatjana Maria a condus cu 3-0, dar Cîrstea a revenit incredibil. A câștigat 6 game-uri la rând și și-a asigurat calificarea în turul secund.

6-3, Game, set & meci SORANA CÎRSTEA: Românca mai face un break și câștigă meciul, calificând-se în turul 2
5-3, Game Cîrstea: Sorana este la un game de câștigarea meciului
4-3, Break Cîrstea: Continuă momentul excelent al Soranei. Mai face un break și ajunge la patru game-uri câștigate la rând
3-3, Game Cîrstea: Scorul este din nou egal, după un game foarte bun reușit de Sorana
2-3: Break Cîrstea: Sorana își recuperează break-ul pierdut
1-3, Game Cîrstea: Sorana întrerupe seria bună a adversarei și ia primul game din set
0-3, Game Maria: Distanța se mărește. Jucătoarea din Germania își câștigă game-ul de serviciu
0-2, Break Maria: Tatjana forțează la retur și face break-ul
0-1, Game Maria: Nemțoaica începe bine setul. Câștigă game-ul de serviciu și e la conducere pentru prima dată

6-3, SET SORANA CÎRSTEA: Sorana câștigă primul set. A jucat excelent în game-ul de serviciu și preia conducerea la general
5-3, Break Cîrstea: Sorana face un game foarte bun. A fost agresivă, a profitat de serviciul slab al adversarei și a făcut un break
4-3, Break Maria: Jucătoarea din Germania a profitat de greșelile comise de Sorana și face break-ul
4-2, Game Maria: Tatjana a jucat din nou bine în game-urile de serviciu și reduce din diferență
4-1, Game Cîrstea: Sorana Cîrstea continuă jocul bun în game-urile de serviciu
3-1, Game Maria: Jucătoarea din Germania întrerupe seria bună a Soranei și câștigă primul game
3-0. Game Cîrstea: După un game complicat, jucat la limită, Sorana face 3-0
2-0, Break Cîrstea: Românca face break
1-0, Game Cîrstea: Sorana începe bine meciul. Câștigă primul game și preia conducerea în set

Gabriela Ruse (24 ani, 52 WTA), cealaltă româncă care va juca azi tot pe terenul 6, o va întâlni pe Elise Mertens (26 de ani, 33 WTA), nu mai devreme de ora 17:30.

Sportiva din Belgia este favorită, ea fiind între capii de serie de la Paris. Va fi prima partidă directă dintre cele două jucătoarea. În runda următoare, câștigătoarea va juca împotriva învingătoarei meciului Lauren Davis – Marie Bouzkova.

Sârbii au răbufnit când au văzut decizia ATP: „Cel mai mare jaf din istoria tenisului!”

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”