SPORTURI  »  TENIS  »  WTA EASTBOURNE

Spulberată în primul set de Kalinina, Sorana Cîrstea s-a retras de la Eastbourne

Sorana Cîrstea (32 de ani, locul 32 WTA) s-a retras în setul doi al meciului cu Anhelinei Kalinina (25 de ani, locul 36 WTA), primul tur de la Eastbourne, la scorul de 0-6, 1-2.

Articol de GSP - Publicat luni, 20 iunie 2022 19:27 / Actualizat luni, 20 iunie 2022 19:34

Ieri, Sorana Cîrstea a fost eliminată de chinezoaica Shuai Zhang (33 de ani, 54 WTA) în semifinalele turneului WTA250 de la Birmingham, scor 6-4, 1-6, 6-7 (5-7). Sorana a continuat luni parcursul pe iarbă din Marea Britanie, însă a acuzat probleme medicale și n-a putut să ducă la bun sfârșit runda inaugurală de la Eastbourne.

Kalinina a pus aproape de fiecare dată în teren un retur penetrant, în timp ce Sorana a suferit din plin la serviciu. Cîrstea a greșit mult mai mult decât adversara ei de azi și a câștigat primul game abia în startul setului secund.

Între cele două seturi, Cîrstea a avut nevoie de îngrijiri medicale, medicii i-au verificat tensiunea și temperatura. După acel moment, Sorana a putut să mai reziste numai 3 game-uri pe teren.

Sorana Cîrstea - Anhelina Kalinina la Eastbourne 0-6, 1-2

Kalinina și Cîrstea s-au mai întâlnit o singură dată în circuit, chiar în acest an. Pe 11 ianuarie, românca pierdea în fața jucătoarei din Ucraina în primul tur de la Adelaide, 3-6, 2-6.