SPORTURI  »  TENIS  »  ATP

Stefanos Tsitsipas l-a învins fără emoții pe Alexander Zverev » Grecul e în finală la Monte Carlo

Articol de GSP - Publicat sambata, 16 aprilie 2022 19:41 / Actualizat sambata, 16 aprilie 2022 19:41

Stefanos Tsitsipas (23 ani, 5 ATP) s-a calificat în finala turneului ATP 1000 de la Monte Carlo, după ce a trecut fără emoții în semifinale de Alexander Zverev (24 ani, 3 ATP), scor 6-4, 6-2.

Tenismenul grec a obținut o victorie categorică în fața rivalului Zverev și are șansa de a-și trece în palmares cel de-al optulea titlu ATP.

Cristiano Ronaldo, dezlănțuit în victoria cu Norwich! Hattrick și gol fabulos din lovitură liberă
Premier League

Tsitsipas, victorie fără emoții în fața lui Zverev

Grecul a început mai bine duelul, reușind break-ul chiar la începutul meciului. Zverev a încercat să revină, dar Tsitsipas a fost prea puternic și a pus capăt primului set după 43 de minute, scor 6-4.

Actul secund a fost câștigat și mai clar de sportivul grec. După un început echilibrat, în care cei doi tenismeni și-au împărțit primele 4 game-uri, Zverev a cedat complet inițiativa. De la 2-2, germanul nu a mai câștigat nici măcar un game, iar Tsitsipas s-a calificat în marea finală de la Monte Carlo, după un hotărât 6-4, 6-2.

În finală, grecul îl va întâlni pe Davidovich Fokina (22 ani, 46 ATP). Spaniolul s-a calificat în ultimul act după ce l-a învins în trei seturi pe Grigor Dimitrov (30 ani, 29 ATP), scor 6-4, 6-7 (2), 6-3. Câștigătorul turneului de la Monte Carlo va fi decis duminică, de la ora 15:30.

Andreea Prisăcariu, sfătuită de WTA să se reprofileze: „Facem petiție” :D

FOTO Emma Răducanu, eșec dureros în Billie Jean King Cup: „E dificil când nu poți să alergi. Sper să mă fac bine”

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”