SPORTURI  »  TENIS  »  INDIAN WELLS

Taylor Fritz, campion la Indian Wells! L-a învins pe Rafael Nadal în „finala accidentaților”

Taylor Fritz l-a învins pe Rafael Nadal (dreapta) și a cucerit trofeul de la Indian Wells // foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat luni, 21 martie 2022 07:09 / Actualizat luni, 21 martie 2022 07:37

Americanul Taylor Fritz (24 de ani) a câștigat finala turneului de la Indian Wells, 6-3, 7-6 (5) cu Rafael Nadal (35 de ani, 3 ATP), triumf ce l-a urcat pe locul 8 în clasamenul ATP!

Taylor Fritz a câștigat al doilea său titlu ATP la capătul unei finale în care l-a învins pe Rafael Nadal, jucător fără eșec în 2022 până la acest meci.

20 de victorii consecutiveavea Nadal înaintea finalei de la Indian Wells

A fost o finală a accidentaților. Cu probleme la gleznă din semifinala cu Andrey Rublev, Fritz a fost sfătuit de staff să nu intre pe teren împotriva lui Nadal. Dar a făcut-o, și, mai mult, a avut un început furtunos de partidă! „Nu am simțit vreodată o durere mai mare înaintea unui meci”, a transmis americanul după finală.

Halep a fost adevăratul test! Iga Swiatek s-a distrat cu Maria Sakkari în finala Indian Wells și urcă pe locul 2 WTA
Indian Wells

Taylor Fritz l-a învins pe Rafael Nadal și este campion la Indian Wells

Fritz a început cu un break, iar în scurt timp avea 4-0. Nadal a dat semne de revenire, s-a apropiat la 3-5, dar încă un break al americanului a pecetluit soarta primului set.

Setul 2, mult mai echilibrat, a fost decis la tie-break, unde Nadal a condus, 5-4, înainte ca trei mingi câștigate consecutiv de Fritz să încheie meciul.

Fritz a devenit, astfel, primul campion american de la Indian Wells după Andre Agassi în 2001. Totodată, cel mai tânăr campion după Novak Djokovic în 2011, când sârbul avea 23 de ani.

Nadal, despre problemele care nu i-au dat pace în finala cu Fritz

Americanul nu a fost singurul jucător cu probleme. Între seturi, Nadal a cerut asistență medicală. După meci, a dezvăluit că „am simțit dureri, am avut dificultăți de respirație”.

„Nu știu dacă am ceva la coaste. Când respir, simt de parcă am un ac în interior. Amețesc puțin, pentru că e dureros. E genul de durere care mă afectează mult. Dar chiar dacă este evident că nu am putut juca la nivelul normal astăzi, asta este. Am încercat, dar am pierdut în fața unui jucător grozav”, a adăugat ibericul.

Ce a declarat Taylor Fritz după victoria cu Rafael Nadal

Nu pot să descriu cât de ridicol este că am putut juca așa cum am făcut-o. Am lucrat mult înainte de meci, am trecut printr-un rollercoaster de emoții. M-am gândit că nu există vreo șansă să joc, apoi am lucrat mult la gleznă, dar în cele din urmă nu m-a afectat deloc.

Să câștigi acest turneu este unul dintre visurile copilăriei care nu crezi că se vor adeveri vreodată.

Întotdeauna am pierdut în fața greilor, am simțit că sunt de neînvins. Singura cale era să câștig pe cea mai înaltă scenă. Pentru a câștiga un titlu important, trebuie să-i bați pe cei mai buni, iar el era neînvins anul ăsta.