SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA MIAMI

Tenis în Atlantic » Simona Halep debutează azi la turneul de la Miami! Al treilea meci pe terenul 1, dar nu va fi televizat

Așa arată de sus complexul și parcul unde se joacă turneul // Foto: floridaphoto.com +1   FOTO

Articol de - Publicat vineri, 21 martie 2014 00:00 / Actualizat vineri, 21 martie 2014 11:20

Key Biscayne, oraşul-insulă unde se joacă turneul, este primul evacuat atunci cînd se dă alertă de uragan. În complexul cu 26 de terenuri, românca o întîlneşte în turul al doilea pe australianca Casey Dellacqua. ♦ Simona Halep este programată să joace pe terenul 1 în al treilea meci al zilei. Partidele încep de la 17:00 la Miami. Meciul Simonei nu este televizat.

Simona Halep porneşte azi la drum în al şaptelea turneu al lui 2014. A cincea jucătoare a lumii şi cap de serie şase, ea o va întîlni în turul al doilea pe stîngacea Casey Dellacqua, 56 WTA, cea pe care a învins-o în urmă cu o săptămînă în sferturile de finală la Indian Wells.

Din deşertul californian, jucătorii şi jucătoarele s-au mutat pe malul Oceanului Atlantic, într-un complex la fel de impresionant, cu 12 terenuri pe care se desfăşoară meciurile şi alte şase pentru antrenamente, plus şase cu zgură şi două cu iarbă.

Acestea se află în parcul Crandon din Key Biscayne, care are o suparafaţă de 325 de hectare şi care în trecut a fost una dintre cele mai mari plantaţii de cocotieri.

În 2014, românca în vîrstă de 22 de ani a alternat parcursurile în turnee, după unul lung de fiecare dată a urmat unul foarte scurt. După Australian Open, a pierdut în primul tur la Paris. După trofeul de la Doha, a abandonat în prima rundă la Dubai.

Săptămîna trecută, ea a ajuns pînă în semifinale la Indian Wells. În primele trei luni ale anului, Halep a adunat 13 victorii şi 5 înfrîngeri.

Înfrîngere pentru Sorana
Sorana Cîrstea, 26 WTA, a debutat ieri în turneul de la Miami. Românca s-a confruntat în turul al doilea, acolo unde a fost direct calificată, cu Ţvetana Pironkova, 47 WTA. Bulgăroaica a învins-o în două seturi, 6-3, 6-3. A fost a treia victorie a Pironkovei din patru întîlniri disputate cu Sorana.

Ele se mai întîlniseră în 2014, la Sydney, cînd s-a impus tot jucătoarea din Bulgaria. Pentru Sorana a fost a 8 înfrîngere a sezonului în care are doar cinci victorii. Miercuri, alţi trei români au fost eliminaţi din turneul de la Miami. Monica Niculescu, Alexandra Cadanţu şi Victor Hănescu au pierdut în primul tur.