SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

Totul despre adversara lui Halep din semifinalele Roland Garros! Simona o domină clar în meciurile directe

Articol de GSP - Publicat miercuri, 07 iunie 2017 17:29

În drumul spre finala de la Roland Garros, Simona Halep, locul 4 WTA, se va duela cu Karolina Pliskova din Cehia, locul 3 WTA.

Pliskova a trecut în sferturi de Caroline Garcia, locul 23 WTA, scor 7-6, 6-4, după un meci de aproape două ore.

Cehoaica este a doua favorită a turneului, iar de-a lungul competiției a trecut de Zheng, Alexandrova, Witthoeft, Cepede și Garcia.

Pliskova, 25 de ani, a câștigat 8 titluri WTA, dintre care două în acest an, în care a avut 28 de victorii și 8 înfrângeri.

Pliskova este jucătoare profesionistă din 2009, iar calificarea în semifinale este cea mai bună performanță la Roland Garros. Mai are o finală de Grand Slam, la US Open, în 2016.

8.284.333 $a câștigat Pliskova din tenis. Câștigurile Simonei Halep se ridică la 17.219.302 de dolari

halep conduce cu 4-1

Până acum, cele două jucătoare s-au duelat de cinci ori, Simona câștigând 4 dintre partide.

În 2015, Halep a câștigat ambele meciuri, la Dubai și la Indian Wells. În 2016, românca și cehoaica s-au duelat de 3 ori. Pliskova s-a impus în Fed Cup, în timp ce Halep a câștigat la Sydney și la Montreal.

Meciul Halep - Pliskova de mâine va fi al doilea pe arena "Philippe Chatrier". Prima semifinală, Ostapenko - Bacsinszky, se va juca de la ora României 16.