SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL CAMPIONILOR

TURNEUL CAMPIONILOR // VIDEO INDESTRUCTIBIL! Rafael Nadal a fost condus cu 5-1 în decisiv de Daniil Medvedev! A urmat o dezlănțuire de forțe

Articol de GSP - Publicat miercuri, 13 noiembrie 2019 19:12

Spaniolul Rafael Nadal (2 ATP, 33 de ani) a câștigat dramatic meciul de la Turneul Campionilor cu rusul Daniil Medvedev (4 ATP, 23 de ani), scor 6-7 (3), 6-3, 7-6 (4), după un meci de 2 ore și 49 de minute.

După ce a pierdut cu Alexander Zverev, Nadal a început greu și meciul cu Medvedev. Primul set a fost unul echilibrat, ambii jucători servind foarte bine. Setul a ajuns în tie-break, acolo unde Medvedev a jucat mai bine și a câștigat.

Nadal a început tare setul doi, cu un break. Rafa s-a menținut în față până la final, iar la 5-3 a mai făcut un break, câștigând setul.

Set 3 fantastic

Medvedev a jucat fabulos în setul trei, vrând practic să răzbune înfrângerea dramatică din finala US Open. Rusul a avut 4-0 și Nadal era cu un pas în afara Turneului Campionilor.  Spaniolul, cunoscut pentru psihicul puternic, a oferit una dintre cele mai spectaculoase reveniri ale anului. După ce a salvat două mingi de break, Rafa a redus scorul la 4-1, dar Medvedev a făcut rapid 5-1.

La 5-1, Medvedev a ratat o minge de meci, iar Rafa a revenit și a câștigat 4 game-uri la rând. Setul a ajuns în tie-break, acolo unde Rafa a jucat mai bine și s-a impus cu 7-4.

„La 5-3 am simțit că am o șansă. Experiența m-a ajutat să revin! Azi am jucat mai bine decât în primul meci”
Rafa Nadal

De la 22:00, se vor întâlni Alexander Zverev și Stefanos Tsitsipas.

Pentru Rafa Nadal, urmează un ultim meci în grupe contra lui Stefanos Tsitsipas.

Vezi și:

VIDEO Horia Tecău și Jean-Julien Rojer, prima victorie la Londra! Urmează un duel tare pentru perechea româno-olandeză

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”