SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

US OPEN // VIDEO+FOTO Meciul turneului! Thriller de 4 ore si jumătate între Nadal și Khachanov » Rafa l-a aplaudat la final pe rus

Articol de GSP - Publicat sambata, 01 septembrie 2018 09:55

Spaniolul Rafael Nadal (1 ATP/32 de ani) și rusul Karen Khachanov (26 ATP/22 de ani) au oferit cel mai frumos meci de la US Open în 16-imile turneului. Ibericul s-a impus cu emoții la capătul a 4 ore și jumătate și 4 seturi, scor 5-7, 7-5, 7-6(7), 7-6(3).

Nadal a pierdut primul set, după ce rusul a făcut break-ul la scorul de 5-5 și în ultimul game și-a câștigat serviciul.

În setul doi, Khachanov a început în forță și și-a adjudecat un break încă din start, însă Rafa a tras din greu și a egalat. Rusul putea închide setul doi, dar a ratat două mingi de set, iar Nadal a revenit formidabil în joc și s-a impus cu 7-5.

Duelul palpitant a continuat în setul 3, când niciunul dintre jucători nu și-a pierdut serviciul, iar diferența s-a făcut în tiebreak, unde spaniolul s-a impus cu 9-7.

Echilibrul s-a păstrat și în setul 4. Tiebreak-ul a fost din nou decisiv, însă de această dată Nadal l-a spulberat pe Khachanov, scor 7-3. La final, Nadal l-a aplaudat pe rus pentru evoluția avută.

Rafa va juca mai departe cu georgianul Nikoloz Basilashvili (37 ATP/26 de ani), care l-a învins pe Guido Pella (66 ATP/28 de ani), scor 6-3, 6-4, 1-6, 7-6(4).