SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

Victor Hănescu s-a oprit în optimi» Hănescu-Gonzalez 2-6, 4-6, 2-6

Articol de GSP - Publicat duminica, 31 mai 2009 00:00

Victor Hănescu s-a oprit în optimi la Roland Garros. Tenismenul român nu a reuşit să îl învingă pe Fernando Gonzalez. Scorul partidei a fost 6-2, 6-4, 6-2 în favoarea jucătorului din Chile.

Pentru acestă performanţă, Hănescu, cap de serie numărul 30 la competiţia franceză, şi-a asigurat un cec în valoare de 68.400 de euro şi 180 de puncte ATP.

Ediţia 2009 a turneului Roland Garros este dotată cu premii în valoare de 16.150.460 de euro, cele mai mari din istoria competiţiei.

Victor Hănescu s-a calificat în optimile de finală la Roland Garros, după o victorie de senzaţie în faţa celui mai bine cotat francez, Gilles Simon. Scorul partidei a fost 6-4, 6-4, 6-2.

În optimi, Victor l-a avut ca adversar pe favoritul nr. 12, chilianul Fernando Gonzalez.

Fernando Gonzalez s-a născut în 1980 în Chile. A fost finalist la Australian Open în 2007, a cîştigat titlul olimpic, la dublu, în 2004 împreună cu Nicolas Massu.

Rezultate la Marele Şlem
Australian Open: finala în 2007
Roland Garros: sferturi în 2003 şi în 2008
Wimbledon: sferturi în 2005
US Open: sferturi, în 2002

Cea mai bună performanţă a lui Hănescu la Roland Garros rămâne sfertul de finală în care a ajuns în 2005.

Hănescu a ajuns în sferturi la Roland Garros în 2005. Va repeta performanţa şi în 2009?

Setul 1

Victor Hănescu are serviciul. Din păcate îl pierde, Gonzalez are 1-0. Gonzalez face 2-0. Al doilea break al lui Gonzalez, scor 3-0. Hănescu nu reuşeşte să intre în meci, scor 0-4. Hănescu cîştigă serviciul, scor 1-4. Gonzalez mai cîştigă un game, 5-1. Victor îşi cîştigă serviciul, 2-5. Primul set se încheie cu 6-2 în favoarea lui Fernando Gonzalez.

Setul 2

Victor cîştigă primul game la 0, scor 1-0. Gonzalez îşi cîştigă serviciul, 1-1. Hănescu cîştigă serviviul, scor 2-1. Gonzalez restabileşte egalitatea, 2-2. Hănescu mai cîştigă un game, 3-2. Gonzalez îşi cîştigă serviciul după ce Victor a trimis mingea în fileu, scor 3-3. Victor cîştigă game-ul 7, scor 4-3. Gonzalez restabileşte egalitatea, 4-4. Gonzalez reuşeşte un break datorită multiplelor greşeli ale lui Victor, scor 5-4. Setul doi este cîştigat de Gonzalez cu 6-4.