SPORTURI  »  TENIS  »  INDIAN WELLS

Victorie lejeră! Halep n-a avut milă de Makarova pe care a învins-o scor 6-2, 6-4 » Pe cine întâlnește în turul următor + prezentarea pe scurt a adversarei

Articol de GSP - Publicat luni, 14 martie 2016 06:59

Simona Halep a câștigat fără prea multe emoții meciul din turul 3 de la Indian Wells cu Ekaterina Makarova, scor 6-2, 6-4. Românca a făcut foarte puține greșeli neforțate și a avut răbdare, obligând-o astfel pe rusoaică să comită multe erori.

Simona Halep va juca în turul următor împotriva ocupantei locului 37 în clasamentul WTA, Barboa Strycova. Cehoaica a trecut de Kurumi Nara în turul precedent, scor 6-3, 1-6, 6-2. Tot ea a scos-o în turul 2 pe Andrea Petkovici, scor 5-7, 6-4, 7-5.

Cele două s-a mai întâlnit de două ori până acum și sunt la egalitate, scor 1-1. Strycova a câștigat în 2010, la Paris, scor 6-1, 6-4.

În 2014 Simona și-a luat revanșa, la Beijing, unde s-a impus cu același scor cu care pierduse 4 ani mai devreme.

În acest an sportiva din Cehia a pierdut categoric finala de la Dubai cu Sara Errani, scor 0-6, 2-6. În urmă cu un an era pe locul 20 WTA, cea mai bună clasare a ei.

***

LIVESCORE SIMONA HALEP - EKATERINA MAKAROVA  6-2 / 6-4

- după un început bun de set, Simona greșește și-i dă șansa Makarovei să revină. Halep dusese scorul la 2-0 în acest set, însă un break alb și apoi un serviciu greu dus la capăt de rusoaică au făcut ca scorul să devină 2-2. Halep este însă jucătoarea care arată mai bine

- Simona Halep reușește să se desprindă și câștigă setul. Românca a devenit tot mai agresivă, a făcut break la 4-2, apoi și-a câștigat serviciul la 0. Makarova a început să greșească nerforțat, iar Halep a avut răbdare și a reușit să închidă primul set

după 5 game-uri Simona conduce, scor 3-2. Cele două jucătoare servesc excelent, însă au probleme atunci când sunt la primire. Halep nu face greșeli nerforțate, însă are nevoie de mai multă agresivitate pentru a pune probleme pe serviciul adversarei

***

În turul 2 Simona n-a avut nici o emoție și a zdrobit-o pe Vania King, scor 6-1, 6-1. În întâlnirile cu Makarova jucătoarea noastră conduce cu 2-1.

Halep s-a impus în 2013 la New Haven, scor 6-1, 7-6, însă a pierdut în sferturile de finală de la Australian Open, 4-6, 0-6.

Ultima dispută dintre cele două a avut loc în sferturile de finală de la Dubai, unde Halep a câștigat în 3 seturi, 6-3, 1-6, 7-5.