SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON

WIMBLEDON 2018 // VIDEO+FOTO Din 2011 nu se mai întâmplase asta! Rafael Nadal s-a calificat în sferturi la Wimbledon după o nouă victorie categorică

Articol de GSP - Publicat luni, 09 iulie 2018 21:08

Rafael Nadal (32 de ani, 1 ATP) a avansat azi în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon. Spaniolul l-a învins în minimum de seturi pe cehul Jiri Vesely (24 de ani, 93 ATP), scor 6-3, 6-3, 6-4, după o oră și 56 de minute de joc.

Liderul mondial a confirmat forma bună etalată pe parcursul ultimei săptămâni și nu i-a dat nicio șansă lui Vesely. Nadal a returnat excelent, serviciul i-a fost la parametri foarte buni pe toată durata meciului, iar forehandul a funcționat din nou la capacitate maximă.

Este pentru prima oară din 2011 când Nadal ajunge în sferturile de finală ale turneului londonez. Ibericul a suferit de fiecare dată înfrângeri premature în ultimii ani, iar acum pare să fi găsit rețeta pentru un nou parcurs lung la Wimbledon

2 titluri
are Nadal la Wimbledon, câștigate în 2008 și 2010

5 finale
a jucat Nadal la Wimbledon, 2006, 2007, 2008, 2010 și 2011. A câștigat două, pierzându-le pe celelalte 3

"A fost o victorie importantă. Din 2011 nu am mai fost în sferturi, așa că această calificare e foarte importantă pentru mine. Joc bine și mă bucur de fiecare dată când am ocazia să joc pe acest teren", a declarat Nadal la finalul meciului.

Ibericul va juca în sferturi împotriva învingătorului partidei Juan Martin del Potro - Gilles Simon.