SPORTURI  »  TENIS  »  WTA DUBAI

VIDEO Senzațional! Sorana Cîrstea a salvat două mingi de meci în fața unei adversare de top și a câștigat cel mai lung duel al anului

Sorana Cîrstea (32 de ani, 70 WTA) a învins-o pe brazilianca Beatriz Haddad Maia (26 de ani, 12 WTA), scor 4-6, 7-6(7), 7-5, și s-a calificat în turul secund al turneului de la Dubai.

Articol de - Publicat luni, 20 februarie 2023 17:39 / Actualizat luni, 20 februarie 2023 18:46

Sorana Cîrstea a avut ghinion la tragerea la sorți de la Dubai. În față i-a ieșit una dintre revelațiile sezonului trecut, Beatriz Haddad Maia, jucătoare agresivă, cu un serviciu peste medie și cu două titluri cucerite în 2022.

CE UMILINȚĂ! Rapid, eliminată din Cupă de rivala CSM București după un meci incredibil » Campioana a condus cu 6 goluri, apoi n-a marcat jumătate de repriză!
CUPA ROMÂNIEI

Sorana Cîrstea, meci-record la Dubai

Românca nu și-a creat nicio oportunitate de break în actul inaugural de la Dubai, unul cedat 4-6, după 58 de minute de joc.

Setul secund a fost un adevărat carusel. Sorana a condus cu 5-3, Beatriz a egalat și a forțat tie-break-ul. Aici, Cîrstea a fost nevoită să salveze două mingi de meci, ambele pe serviciul adversarei.

Și decisivul s-a jucat cu răsuflarea tăiată. Haddad Maia s-a desprins la 4-1, moment din care Sorana nu a mai greșit nimic. La capătul a 3 ore, 29 de minute și 54 de secunde, Cîrstea a obținut calificarea în turul secund. A fost cel mai lung meci al anului 2023 în circuitul WTA.

În „șaisprezecimi”, sportiva „tricoloră” o va înfrunta pe cehoaica Karolina Muchova (112 WTA).

VIDEO. Rezumatul meciului Sorana Cîrstea - Beatriz Haddad Maia

Sorana Cîrstea, după meciul-record de la Dubai

„Nu plănuiam să bat recordul! Dar Bia a fost într-o formă grozavă şi ştiam că ea este o luptătoare grozavă. Cred că despre asta este tenisul, unde toată munca dă roade. Uneori nu contează dacă este o primul tur sau o finală, bucuria este aceeaşi.

Am luptat foarte tare azi. Chiar cred că am dat totul, nu mi-a mai rămas nimic. Bia a jucat extraordinar. Ştii, tenisul nu e corect uneori. Joci pentru trei ore şi jumătate, şi este o diferenţă de un punct. Dar acesta este tenisul şi sunt fericită că astăzi am câştigat. Sunt foarte, foarte mândră de felul în care am luptat”, a spus Sorana Cîrstea.

Un antrenor întors după 40 de ani în România dezvăluie șocul resimțit: „Chiar am stat și m-am întrebat de ce naiba am venit aici”
INTERVIU
Un jucător prezent la turneul ATP de la Rio i-a înfuriat pe brazilieni » Ce a putut să posteze pe rețelele de socializare