SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ISTANBUL

WTA ISTANBUL // Ziua în care jucătoarele noastre au cedat nervos » După Simona Halep și Sorana Cîrstea, Mihaela Buzărnescu a început să plângă la Istanbul!

Mihaela Buzărnescu, în dialog cu antrenorul Artemon Apostu-Efremov // Captură TV Digi Sport
Mihaela Buzărnescu, în dialog cu antrenorul Artemon Apostu-Efremov // Captură TV Digi Sport

Articol de GSP - Publicat miercuri, 24 aprilie 2019 14:52

După Sorana Cîrstea, Mihaela Buzărnescu (30 de ani, 30 WTA) a părăsit la rândul său, azi, turneul de la Istanbul în faza optimilor. „Miki” a fost învinsă în trei seturi de rusoaica Margarita Gasparyan (24 de ani, 70 WTA), scor 6-1, 4-6, 5-7, după două ore și 3 minute de joc.

Jucătoarea noastră părea în controlul total al partidei, conducând la un moment dat cu 6-1 și 3-1 în setul secund. Avantajul Mihaelei Buzărnescu a început să se disipeze rapid. A mai câștigat un singur game în manșa secundă, pierzând până la urmă cu 4-6.   

Decisivul a fost la rândul său unul de coșmar. Buzărnescu a servit pentru meci la 5-3, dar adversara sa a revenit și s-a impus cu 5-7. După ce Gasparyan a făcut break la scorul de 5-3 în favoarea româncei, Buzărnescu a izbucnit în plâns în dialogul pe care l-a avut cu antrenorul Artemon Apostu-Efremov, care a făcut tot posibilul s-o încurajeze pe eleva sa.

„Ce ai de gând să faci, să plângi în continuare?”

„În primul rând, ai luptat excelent. Ești aproape. Acum tot un game ai sau două. Nu contează. Ideea e că trebuie să fii în prezent, trebuie să fii aici și să joci punct cu punct. Ce a fost a fost, te rog să nu mai vorbim despre ce a fost. Vreau să te conectezi și să îmi spui ce ai de gând să faci? Spune-mi, ce ai de gând să faci? Să te plângi în continuare? Să te gândești la ce a fost? Spune-mi ce vrei să faci.

Fă-ți loc și nu te mai duce la linii, după care muncește punctul! Exact cum ai făcut în ultimele game-uri. Ești aici ca să lupți pentru fiecare punct. Asta faci, nu vreau să mai aud nimic altceva”, i-a spus antrenorul Artemon Apostu-Efremov. 

Din păcate, Mihaela Buzărnescu nu a mai câștigat niciun game din acel moment și a pierdut decisivul cu 5-7.

ziua ieșirilor nervoase

A fost ziua în care 3 dintre jucătoarele noastre, Simona Halep, Sorana Cîrstea și Mihaela Buzărnescu au avut ieșiri nervoase

  • Simona Halep s-a enervat pe ziariști la revenirea în România, pe aeroportul Henri Coandă - VIDEO + DETALII, AICI!
  • Sorana Cîrstea l-a bruscat pe arbitru în timpul meciului din optimile de la Istanbul contra Barborei Strycova - DETALII AICI!
  • Mihaela Buzărnescu a început să plângă în timpul meciului său din optimi -  DETALII, MAI SUS!

Vezi și: GALERIE FOTO Sorana Cîrstea, gest reprobabil în meciul cu Barbora Strycova! L-a bruscat pe arbitru: „Ești nebun sau orb?”FOTO Sorana Cîrstea, moment neobișnuit » Cum a fost surprinsă la meciul de azi cu Barbora Strycova

Citește și:
Fostul arbitru din Liga 1 a „zguduit” Bursa de Valori: „Am o avere de 60-80 milioane de euro” » Pregătește o BOMBĂ: „Lucrez la proiect, Hagi CEO!”
Special
Fostul arbitru din Liga 1 a „zguduit” Bursa de Valori: „Am o avere de 60-80 milioane de euro” » Pregătește o BOMBĂ: „Lucrez la proiect, Hagi CEO!”
Se lucrează într-un ritm uluitor la Stadionul Dinamo: arena din Ștefan cel Mare este deja 50% demolată » GSP a intrat pe șantier
Special
Se lucrează într-un ritm uluitor la Stadionul Dinamo: arena din Ștefan cel Mare este deja 50% demolată » GSP a intrat pe șantier
FCSB se mută la Craiova » Decizia oficialilor campioanei
Superliga
FCSB se mută la Craiova » Decizia oficialilor campioanei
I-au prins! Kim Kardashian se iubește cu unul dintre cei mai cunoscuți sportivi din lume
Stiri extrasport
I-au prins! Kim Kardashian se iubește cu unul dintre cei mai cunoscuți sportivi din lume
„Dacia Duster pentru bogați”. Noul SUV a atras atenția VIDEO&FOTO
Profit.ro
„Dacia Duster pentru bogați”. Noul SUV a atras atenția VIDEO&FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Matei Popa la raport: iată ce nu a făcut nici măcar o dată noul portar de la FCSB!

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (17)
crimson.veritas
crimson.veritas  •  24 Aprilie 2019, 17:00

Sa ma anuntati ... si pe mine cand castiga Miky Mouse ... un meci ...:)) Recunosc ca pana acum nu am urmarit-o ... dar dupa circul care l-ati facut cu Franta ... sunt cu ochii pe ea ...:)) Locul 30 WTA ... hmm ...:)) Daca Miky a a ajuns pe 30 WTA ... inseamna ca clasamentul ala e ... hartie igenica ...:)) In afara de top 10 .. .desigur ...:)) IMO ... Miky din ce am vazut la Fed Cup ... este de 230 WTA ... maxim ... va gasesc 200 de jucatoare in WTA ... care ii dau cu terenul in cap la orice ora, inclusiv Sorana si Begu ...:))

florar
florar  •  24 Aprilie 2019, 16:42

Si uite asa jurnalistii sunt castigatori si la victorie si la infrangere...Daca Halep a spus ca este cu mentalul la pamant dupa meciurile incarcate din Franta nu ca voi ati fi vrut sa se dea academiciana cu voi?Jurnalistii romanii nu au inteles nimic desi Simona le-a spus de la obraz ca presa mai rea ca a noastra nu exista....Contextul?Cand Osaka se plangea de presiunea mediatica...

1618597915124142
Alexandru Chis  •  24 Aprilie 2019, 16:41

Miki Buzarnescu este foarte instabila emotional astfel ca pe ea nu se va putea baza echipa de FedCup a Romaniei. Ar fi bine sa nu mai fie selectonata o perioada de timp. Inca o data se dovedeste ca aproape toate jucatoarele noastre - cu exceptia Simonei - au aceasta instabilitate emotionala care, de regula, este urmata de joc dezastruos si de pierderea partidelor.

Vezi toate comentariile (17)
Comentează