SPORTURI  »  TENIS  »  WTA MADRID

WTA MADRID // Petra Kvitova continuă sezonul solid și se califică în finală la Madrid » Victorie în două seturi împotriva jucătoarei care a eliminat-o pe Simona Halep

Petra Kvitova // FOTO: Reuters

Articol de GSP - Publicat vineri, 11 mai 2018 22:39

Petra Kvitova (28 de ani, 10 WTA) este cea de-a doua finalistă a turneului de la Madrid, unde va juca sâmbătă în fața olandezei Kiki Bertens (26 de ani, 20 WTA).

Kvitova a câștigat semifinala 100% cehă cu Karolina Pliskova (26 de ani, 6 WTA), scor 7-6, 6-3, după o oră și 46 de minute de joc. Cele două au oferit o partidă extrem de disputată, primul set fiind marcat de câteva răsturnări spectaculoase.

Pliskova a făcut break încă din startul meciului, însă Kvitova a reușit să-și ia break-ul înapoi și să egaleze la 4. Karolina Pliskova, jucătoarea care a eliminat-o în sferturi pe Simona Halep, a reușit un nou break, însă nu a manageriat să închidă setul, Kvitova egalând din nou. Prima manșă a fost decisă în tie-break, unde Kvitova a fost mult mai inspirată și s-a impus cu 7-4.

Setul secund a continuat în aceeași manieră echilibrată, cu excepția game-ului inaugural, în care Kvitova a făcut break. Cele două și-au menținut serviciile în game-urile următoare, însă Petra a mai făcut un break la 5-3 și a închis meciul, calificându-se în finală.

În finală, Kvitova se va duela cu olandeza Kiki Bertens, cea care mai devreme a reușit o victorie categorică în fața franțuzoaicei Caroline Garcia, 6-2, 6-2. Va fi cea de-a doua confruntare dintre Kvitova și Bertens, jucătoarea cehă fiind în avantaj în raportul meciurilor directe, 1-0. Singura confruntare dintre cele două a avut loc în 2015, în primul tur de la Wimbledon, când Kvitova s-a impus cu 6-1, 6-0.

Kvitova traversează un an presărat cu rezultate notabile. A cucerit deja trei titluri, la Sankt Petersburg, Doha și Praga. Și Kiki Bertens a cunoscut gustul victoriei în acest sezon, reușind să triumfe în turneul de la Charleston.

• Finala dintre Petra Kvitova și Kiki Bertens se va juca sâmbătă, 12 mai. Partida va putea fi urmărită în format liveSCORE pe GSP.ro și în direct la TV Digi Sport 2.

Vezi și: WTA MADRID // S-a stabilit prima finalistă a turneului de la Madrid » Jucătoarea care le-a eliminat pe Wozniacki și Sharapova continuă să uimească în capitala Spaniei!