SPORTURI  »  TENIS  »  WTA MADRID

WTA MADRID // VIDEO + FOTO Petra Kvitova, start ideal în cursa pentru apărarea trofeului de la Madrid! Cu cine va juca în turul secund

Articol de GSP - Publicat sambata, 04 mai 2019 22:41

Cehoaica Petra Kvitova (29 de ani, 2 WTA) a trecut de americanca Sofia Kenin (20 de ani, 37 WTA), scor 6-1, 6-4, în primul tur al turneului Premier Mandatory de la Madrid.

• Simona Halep debutează duminică, în jurul orei 15:00, la Madrid. Adversară îi este rusoaica Margarita Gasparyan.

Petra Kvitova a început perfect cursa de apărare a trofeului câștigat anul trecut pe zgura din Madrid. Cehoaica nu a avut nicio clipă emoții în fața lui Kenin. A reușit primul break în game-ul numărul doi, după cinci minute de luptă, apoi s-a descătușat. Petra a avut răspuns în fața tuturor loviturilor adversarei și a tranșat partida după o oră și 18 minute, scor 6-1, 6-4.

Kvitova va juca în turul secund împotriva câștigătoarei din duelul Barbora Strcova (39 WTA) - Kristina Mladenovic (64 WTA). Campioana en-titre de la Madrid o poate înfrunta pe Simona Halep doar în ultimul act.

„Evident, Madrid e locul meu norocos. Am așteptat cu nerăbdare să revin aici. Încerc să pun în aplicare ce am exersat”Petra Kvitova

5,50este cota Simonei Halep la câștigarea turneului de la Madrid, fiind favorita bookmakerilor. O urmează Naomi Osaka, cotă 8.00, și Petra Kvitova, cotă 9.00

Vezi și:

WTA MADRID // Petra Kvitova, laude pentru turneul lui Ion Țiriac: „E aproape ca un Mare Șlem”