SPORTURI  »  TENIS  »  WTA MIAMI

WTA MIAMI // Sorana Cîrstea și Ana Bogdan, OUT de la Miami » Sorana a ratat două mingi de meci

Sorana Cîrstea // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat marti, 19 martie 2019 10:28

Ana Bogdan, locul 107 WTA, și Sorana Cîrstea, locul 103 WTA, au fost eliminate din turul I al calificărilor de la Indian Wells.

Singura reprezentată a României care mai este în calificări este Monica Niculescu, locul 138 WTA, care va juca azi în turul II contra Katerynei Kozlova, locul 101.

Laure Siegemund - Sorana Cîrstea

Sorana Cîrstea, locul 103 WTA, a fost eliminată de Laura Siegemund, locul 108 WTA, scor 6-4, 5-7, 5-7.

În primul set, Cîrstea a servit pentru câștigarea setului, la 5-3, dar Siegemund a făcut break. Ulterior, Cristea a forțat pe serviciul adversarei și a câștigat setul, 6-4.

În setul doi, la 5-4, Sorana a ratat două mingi de meci. Siegemund nu a renunțat la luptă, a câștigat setul, 7-5, și a împins meciul în decisiv. Setul trei a început dezastruos pentru Sorana, care a fost condusă cu 4-0. Cîrstea a revenit și după ce a salvat o minge de break a egalat la 5.
Totuși, pe final,Siegemund a fost mai tare și a câștigat ultimele două game-uri, asigurându-și calificarea.

Kristyna Pliskova - Ana Bogdan

Ana Bogdan, locul 107 WTA, a fost învinsă după 2 ore de cehoaica Kristyna Pliskova, locul 94 WTA, scor 4-6, 6-1, 5-7.

Kristyna Pliskova pornea cu prima șansă și a câștigat primul set cu greu, pe final. Cele două jucătoare au mers cap la cap până la 5-4, când Pliskova a făcut break-ul decisiv.

În setul doi, Ana Bogdan a jucat incredibil și a cedat doar un game, câștigând de trei ori pe serviciul adversarei. În setul decisiv Ana Bogdan a fost prima care a făcut break-ul, conducând cu 3-1. Pliskova a revenit rapid și a egalat, iar la 5-5 a forțat. A făcut un break și a servit cu succes pentru a-și asigura calificarea.

Simona Halep și-a aflat tabloul de la Miami + Irina Begu joacă împotriva Biancăi Andreescu în primul tur!