SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ROMA.

WTA ROMA // S-a terminat prima semifinală de la Roma! Victorie fără emoții pentru Elina Svitolina, care așteaptă acum deznodământul meciului Simona Halep - Maria Sharapova

Articol de GSP - Publicat sambata, 19 mai 2018 13:25

Elina Svitolina (4 WTA) s-a calificat azi în finala turneului Premier 5 de la Roma. Ucraineanca a învins-o categoric pe estona Anett Kontaveit (26 WTA), scor 6-4, 6-3, și așteaptă acum rezultatul celei de-a doua semifinale, Simona Halep - Maria Sharapova, care se joacă de la ora 18:00.

Svitolina a jucat perfect aproape pe toată durata meciului și nu i-a dat prea multe șanse lui Kontaveit. Ucraineanca și-a pierdut o singură dată serviciul în primul set și a destabilizat-o pe estonă cu loviturile sale agresive reușite de pe ambele părți ale terenului. A fost 6-4, după 40 de minute.

Jocul perfect al Elinei Svitolina a continuat și în setul secund. De neatins la serviciu și cu o poftă nestăvilită de a lovi în permanență decisiv, ucraineanca s-a impus și în setul doi, 6-3.

Elina Svitolina va încerca să cucerească duminică cel de-al doilea titlu consecutiv la Roma. În 2017, aceasta o învingea chiar pe Simona Halep în ultimul act.

Anett Kontaveit era surpriza plăcută a turneului de la Roma. Estona nu pierduse până azi nici măcar un set toată săptămâna, reușind să le elimine, printre altele, pe Venus Williams și Caroline Wozniacki.

În cea de-a doua semifinală, Simona Halep se va duela cu Maria Sharapova. Partida va fi liveTEXT pe GSP.ro de la ora 18:00.

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Ședință CHEIE la Rapid: Dan Șucu a luat deja decizia în cazul lui Cristiano Bergodi!