SPORTURI  »  VOLEI  »  CUPA CEV

Arcada Galaţi, campioana României, eșec în turul „sferturilor” Cupei CEV, în fața gigantului Skra Belchatow

Articol de GSP - Publicat marti, 01 februarie 2022 21:36 / Actualizat marti, 01 februarie 2022 22:46

Campioana României la volei masculin, Arcada Galaţi, a fost învinsă în deplasare, de formaţia poloneză PGE Skra Belchatow, în manşa tur din sferturile de finală ale Cupei CEV.

Echipa poloneză s-a impus cu scorul de 3-2, pe seturi 25-21, 26-24, 19-25, 21-25, 15-13. PGE Skra Bełchatów are în palmares 9 titluri de campioană a Poloniei, de 7 ori a câștigat Cupa, iar de patru ori a triumfat în Supercupă. Skra a susținut o finală de Liga Campionilor, are 3 participări în Final Four și a obținut un loc 2 la FIVB Club World Championship.

Seturile 3 și 4 au fost câștigate de campioana României. Cei de la Arcada au descris setul 3 pe pagina de Facebook: „Ce joc au practicat campionii României în setul al III-lea din sala Energia a orașului Bełchatów! Nu am fost conduși deloc în această rundă în care tânărul Rață, dar nu numai el, a jucat senzațional!”.

Povestea incredibilă a voleibalistului care a crezut timp de 15 ani că e iubitul unui fotomodel » Femeia l-a „stors” de 700.000 €!
MONDEN

Manşa retur va avea loc în 8 februarie, pe terenul campioanei României. Câştigătoarea din dubla manşă se va califica în semifinalele Cupei CEV.

În fazele anterioare, Arcada Galaţi le-a eliminat, în optimile de finală, pe United Volleys Frankfurt (3-0 şi 3-2), respectiv pe Chaumont (3-0 şi 2-3), în 16-imi.

Abia desemnată cea mai bună voleibalistă română în 2021, Alexia Căruţaşu vrea să reprezinte Turcia!