SPORTURI  »  HANDBAL  »  SERBIA - ROMÂNIA 29-31

Pentru moral

Articol de - Publicat duminica, 30 noiembrie 2008 00:00

România a învins aseară Serbia, la Niksici, în ultimul meci de pregătire înainte de debutul la Euro 2008


În drum spre Macedonia, acolo unde va participa la Campionatul European, "naţionala" României s-a oprit în Serbia, pentru două partide de verificare cu reprezentativa gazdă. Invocînd oboseala după drumul Timişoara-Niksici, "tricolorele" au pierdut primul meci 32-34 vineri seara, deşi au condus în prima repriză şi la trei goluri.

Aseară însă, elevele lui Radu Voina şi-au luat revanşa, 31-29, la capătul unui meci în care au alternat momentele bune cu cele penibile. România a condus cu 7-6, dar pe finalul primei reprize a cedat iniţiativa şi Serbia a preluat controlul: 13-12. Pentru prima dată de cînd a preluat echipa noastră, selecţionerul Radu Voina a început să strige la elevele sale nemulţumit de prestaţia lor. "Tricolorelor" le-a prins bine urechiala, intrînd la pauză în avantaj, 18-14.

În partea a doua, româncele au păstrat diferenţa la debut, dar au avut iar o cădere inexplicabilă şi gazdele au întors de la 19-22 la 25-23! Noroc cu intervenţiile portarului Paula Ungureanu pe final, gooalkeeperul de la Podravka Koprivnica avînd cîteva intervenţii uluitoare. România a intrat în joc, a egalat la 26 şi pe final a cîştigat meciul, deşi au evoluat în ultimul minut cu două jucătoare mai puţin pe teren, Manea şi Amariei fiind eliminate. Principalele marcatoare ale României au fost Maier 6 goluri, Neagu, Manea şi Elisei cîte 5.

A dorit victoria
Dacă în meciul de vineri antrenorul Radu Voina a rulat întreg lotul de jucătoare, în disputa de ieri tehnicianul s-a bazat în principal pe jucătoarele de bază. Voina a început cu Dinu, Elisei, Lecuşanu, Manea, Neagu, Amariei şi Maier, pe parcurs mai intrînd doar Ungureanu, Meiroşu şi Cioarec. Şi ieri româncele au ratat exasperant, inclusiv trei aruncări de la 7 metri prin Elisei, lecuşanu şi Maier.

3 zile au mai rămas pînă la debutul României la CE, contra Ungariei, pe 3 decembrie, la Skopje

România a învins aseară Serbia, la Niksici, în ultimul meci de pregătire înainte de debutul la Euro 2008

În drum spre Macedonia, acolo unde va participa la Campionatul European, "naţionala" României s-a oprit în Serbia, pentru două partide de verificare cu reprezentativa gazdă. Invocînd oboseala după drumul Timişoara-Niksici, "tricolorele" au pierdut primul meci 32-34 vineri seara, deşi au condus în prima repriză şi la trei goluri.

Aseară însă, elevele lui Radu Voina şi-au luat revanşa, 31-29, la capătul unui meci în care au alternat momentele bune cu cele penibile. România a condus cu 7-6, dar pe finalul primei reprize a cedat iniţiativa şi Serbia a preluat controlul: 13-12. Pentru prima dată de cînd a preluat echipa noastră, selecţionerul Radu Voina a început să strige la elevele sale nemulţumit de prestaţia lor. "Tricolorelor" le-a prins bine urechiala, intrînd la pauză în avantaj, 18-14.

În partea a doua, româncele au păstrat diferenţa la debut, dar au avut iar o cădere inexplicabilă şi gazdele au întors de la 19-22 la 25-23! Noroc cu intervenţiile portarului Paula Ungureanu pe final, gooalkeeperul de la Podravka Koprivnica avînd cîteva intervenţii uluitoare. România a intrat în joc, a egalat la 26 şi pe final a cîştigat meciul, deşi au evoluat în ultimul minut cu două jucătoare mai puţin pe teren, Manea şi Amariei fiind eliminate. Principalele marcatoare ale României au fost Maier 6 goluri, Neagu, Manea şi Elisei cîte 5.

A dorit victoria
Dacă în meciul de vineri antrenorul Radu Voina a rulat întreg lotul de jucătoare, în disputa de ieri tehnicianul s-a bazat în principal pe jucătoarele de bază. Voina a început cu Dinu, Elisei, Lecuşanu, Manea, Neagu, Amariei şi Maier, pe parcurs mai intrînd doar Ungureanu, Meiroşu şi Cioarec. Şi ieri româncele au ratat exasperant, inclusiv trei aruncări de la 7 metri prin Elisei, lecuşanu şi Maier.

3 zile au mai rămas pînă la debutul României la CE, contra Ungariei, pe 3 decembrie, la Skopje

Citește și:
Elizabeth Omoregie și iubita Gabi Moreschi s-au îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial
Handbal
Elizabeth Omoregie și iubita Gabi Moreschi s-au îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial
Niciuna nu vrea să câștige! Un meci din ultima rundă pune sub semnul întrebării formatul Cupei Mondiale
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Niciuna nu vrea să câștige! Un meci din ultima rundă pune sub semnul întrebării formatul Cupei Mondiale
A postat cum susține Columbia, iar imaginile fac înconjurul internetului
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
A postat cum susține Columbia, iar imaginile fac înconjurul internetului
AFARĂ de la FRF! Burleanu, decizie care zguduie fotbalul românesc
Superliga
AFARĂ de la FRF! Burleanu, decizie care zguduie fotbalul românesc
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Profit.ro
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (6)
 •  01 Decembrie 2008, 13:03

primul meci :- 2.12.2008- 1-gr.D: Croatia vs Serbia 17:45(cet)18:45(R) 2-gr.C: Sweden vs Belarus 18:45(cet) 3-gr.C: Russia vs Austria 20:15(cet) 4-gr.D: Germany vs Fyr Macedonia 20:15(cet)

 •  30 Noiembrie 2008, 20:14

"MORALUL bun v-a fi pe 8 dec" - tu vorbesti desteptule de a fi agramat? "V-A FI"?!?!? SE SCRIE "VA" MAI TU CU 2 CLASE!!! Despre AGRAMATI vorbesti tu ??? Tu poti sa iti "periezi" mizgalitura de pe net si tot scrii timpenii AGRAMATE. Si daca tot tu esti cu comentariul pe numele CONTINUARE - mai vezi un agramatism: "era ingropati de vii". Luminitei apreciaza-i munca, nu vorbele - ca nu e campioana la oratorie ci in meseria ei: portar de handb

 •  30 Noiembrie 2008, 13:32

era vorba de "obiectivele comuniste" de clasare pe podium, pe care le-a atacat la trofeul carpati, strategul VOINA si peste care GATU a pus batista pe TAMBAL, ca daca se intampla in urma cu ani sau din parte lui OMER era ingropati de vii, de indivizi responsabili cu tot felul de sfori trase -GATU-Marinescu- draganescu !!!

Vezi toate comentariile (6)
Comentează
Close