INTERNATIONAL  »  PRELIMINARII CM 2010  »  IRLANDA - FRANŢA 0-1

Cariera arbitrului de la Franţa - Irlanda, salvată de un fotomontaj al The Times

Articol de GSP - Publicat joi, 26 noiembrie 2009 00:00

Arbitrul suedez Martin Hansson a fost la un pas să renunţe la cariera profesionistă după greşeala flagrantă comisă în partida Franţa - Irlanda din barajul de calificare la Campionatul Mondial din 2010.

Centralul scandinav, care nu a văzut henţul lui Thierry Henry în prelungirile jocului de pe Stade de France, a recunoscut că gîndul retragerii a fost primul care i-a venit în minte după ce a văzut scandalul iscat de eroarea sa. Ce l-a convins să revină? Un fotomondaj realizat de publicaţia britanică The Times, care explică de ce arbitrul nu a putut să vadă abaterea regulamentară.

"Graficul prezentat de The Times disculpă întreaga brigadă. M-am întrebat după meci dacă această meserie merită sacrificiul de a fi umilit în public după numai o greşeală. Nu ştiam ce să fac, luasem în calcul chiar să renunţ. Acum realizez că nu a fost vina mea, ci doar o situaţie nefericită pentru Irlanda", a spus Hansson

Henţul lui Thierry Henry, care a condus la golul egalizator al Franţei în returul cu Irlanda, a reprezentat unul dintre cele mai discutate evenimente ale ultimelor săptămîni în fotbalul mondial.

Montajul realizat de Times arată că Hansson, care era poziţionat la marginea careului de 16 metri, avea vederea blocată de 3 jucători, în timp ce asistentul se afla pe aceeaşi traiectorie cu goalkeeperul irlandez Shay Given.

Citește și:
Farul - Dinamo 2-2 » Boateng lovește din nou! Final incendiar la Ovidiu
Superliga
Farul - Dinamo 2-2 » Boateng lovește din nou! Final incendiar la Ovidiu
„Gata, s-a rezolvat!” » Anunțul lui Gigi Becali, la două zile de când amenința că merge în Parlament
Superliga
„Gata, s-a rezolvat!” » Anunțul lui Gigi Becali, la două zile de când amenința că merge în Parlament
Ce-a fost și ce-a ajuns » Trist ce a pățit Ciprian Deac în UTA - CFR Cluj, după ce Pancu l-a rechemat în lot
Superliga
Ce-a fost și ce-a ajuns » Trist ce a pățit Ciprian Deac în UTA - CFR Cluj, după ce Pancu l-a rechemat în lot
Juri Cisotti își asigură viitorul » A semnat la o cafea: „El și soția au ales”
Superliga
Juri Cisotti își asigură viitorul » A semnat la o cafea: „El și soția au ales”
ULTIMA ORĂ Concedieri la Dacia: până la 50.000 de euro pentru cei care pleacă
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Concedieri la Dacia: până la 50.000 de euro pentru cei care pleacă
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Matei Popa la raport: iată ce nu a făcut nici măcar o dată noul portar de la FCSB!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (23)
gazistu
gazistu  •  26 Noiembrie 2009, 13:23

aici central trebuia sa fie argaseala ;=)))) el vede cel mai bine, el si cu borcea ;=))) argaseala tusier si borcea central...ei vad cel mai bine

 •  26 Noiembrie 2009, 13:12

In fotbalul european nu se doreste analiza video tocmai din aceste motive. Cum ar mai fi castigat Franta? Stati sa vedeti cum o sa fie la turneul final...

 •  26 Noiembrie 2009, 13:00

IN FOTBALUL EUROPEAN AR TREBUI LUAT EXEMPLUL DIN FOTBALUL AMERICAN, UNDE EXISTA INCA UN ARBITRU IN TRIBUNE,IAR FAZA ESTE ANALIZATA SI RELUATa PE O CAMERA VIDEO,OPRIT MECIUL,LUATA DECIZIA CORECTA SI IN FELUL ASTA NIMENI NU ESTE PACALIT NICIODATA !!!! :0

Vezi toate comentariile (23)
Comentează