SPORTURI  »  BASCHET  »  PREMIERA

Visul american

thompson +7   FOTO
thompson

Articol de GSP - Publicat joi, 14 ianuarie 2010 00:00

Cei 2.000 de spectatori care au umplut Sala Polivalentă din oraşau aşteptat să o vadă la lucru pe americanca Tina Thompson, actuală jucătoare în WNBA şi dublă campioană olimpică cu echipa SUA. Şi au fost martori la a doua victorie a MCM Municipal Tîrgovişte în faţa slovacelor de la Ruzomberok, scor 84-51. Echipa lui Cătălin Tănase a reuşit, în premieră pentru echipa din Tîrgovişte, calificarea în "optimile" FIBA
Europe Cup.

Vedetele partidei au fost Thompson şi Shay Doron, ambele marcînd cîte 23 de puncte fiecare. Echipa tîrgovişteană va juca în "optimi" cu Jolly Sibenik (Cro) sau Gran Canaria (Spa).

După primele 23 de secunde ale partidei, Tina Thompson a înscris şi a obţinut şi fault: 3 puncte pentru Tina
şi aplauze mai intense decît cele de după dansul majoretelor. Americanca de 35 de ani a încheiat prima jumătate (40-24) cu 12 puncte la activ, exact cît a reuşit săptămîna trecută, în meciul tur. Procedeul preferat: pivotare şi aruncare. După pauză, Thompson s-a demarcat tot mai mult şi a luat acţiuni pe cont propriu, fiind răsplătită de fiecare dată de spectatori. A adus echipei 23 de puncte, la egalitate cu coechipiera sa, Shay Doron, fiind cele mai bune marcatoare ale meciului. Cei 120.000 de euro daţi de către club în Thompson sînt bine investiţi.

Cei 2.000 de spectatori care au umplut Sala Polivalentă din oraşau aşteptat să o vadă la lucru pe americanca Tina Thompson, actuală jucătoare în WNBA şi dublă campioană olimpică cu echipa SUA. Şi au fost martori la a doua victorie a MCM Municipal Tîrgovişte în faţa slovacelor de la Ruzomberok, scor 84-51. Echipa lui Cătălin Tănase a reuşit, în premieră pentru echipa din Tîrgovişte, calificarea în "optimile" FIBA
Europe Cup.

Vedetele partidei au fost Thompson şi Shay Doron, ambele marcînd cîte 23 de puncte fiecare. Echipa tîrgovişteană va juca în "optimi" cu Jolly Sibenik (Cro) sau Gran Canaria (Spa).

După primele 23 de secunde ale partidei, Tina Thompson a înscris şi a obţinut şi fault: 3 puncte pentru Tina
şi aplauze mai intense decît cele de după dansul majoretelor. Americanca de 35 de ani a încheiat prima jumătate (40-24) cu 12 puncte la activ, exact cît a reuşit săptămîna trecută, în meciul tur. Procedeul preferat: pivotare şi aruncare. După pauză, Thompson s-a demarcat tot mai mult şi a luat acţiuni pe cont propriu, fiind răsplătită de fiecare dată de spectatori. A adus echipei 23 de puncte, la egalitate cu coechipiera sa, Shay Doron, fiind cele mai bune marcatoare ale meciului. Cei 120.000 de euro daţi de către club în Thompson sînt bine investiţi.

Citește și:
Jucătorul din naționala României căută echipă, dar acum se relaxează cu logodnica în Capri: „Undeva între mare și visele mele”
Stranieri
Jucătorul din naționala României căută echipă, dar acum se relaxează cu logodnica în Capri: „Undeva între mare și visele mele”
Ronaldo i-a „tăiat-o” reporterului când a fost întrebat de Messi
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Ronaldo i-a „tăiat-o” reporterului când a fost întrebat de Messi
Cum arată tabloul Campionatului Mondial după etapa 2 a grupelor: Portugalia - Spania și Germania - Franța?!
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Cum arată tabloul Campionatului Mondial după etapa 2 a grupelor: Portugalia - Spania și Germania - Franța?!
Wow, Dallas, ne-ai impresionat! 5 locuri care ne-au plăcut în orașul texan
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Wow, Dallas, ne-ai impresionat! 5 locuri care ne-au plăcut în orașul texan
Schimbare la buletinul electronic după zeci de reclamații
Profit.ro
Schimbare la buletinul electronic după zeci de reclamații
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (3)
erectusraz
erectusraz  •  15 Ianuarie 2010, 00:50

bravo Targoviste

 •  14 Ianuarie 2010, 22:24

Super meci....toate au jucat f bine....BRAVO MCM !!! Avem si noi ceva frumos la TGV ...baschet.....in rest totul mort....Bafta in continuare ! Vrem cupa la TGV ! forza RAPID !!

 •  14 Ianuarie 2010, 20:21

Avem echipa:X,suntem unici in ROMANIA!!!!!!BV FETELOR SI NU IN ULTIMUL RAND FELICITARE DOMNULUI BORIGA SI DOMNILOR CATALIN TANASE SI MARIUS DOBA Va Multumim!!!

Vezi toate comentariile (3)
Comentează
Close