FOTBAL  »  Superliga  »  UNIREA ALBA IULIA - STEAUA 2-1

Steaua a "încasat-o" ruşinos la Alba Iulia şi a pierdut orice şansă la titlu » The End

Articol de GSP - Publicat duminica, 02 mai 2010 00:00

## ♦ Florin Dan, un fost jucător al CFR-ului, a ucis visul lui Stoichiţă de a lua titlul

Roş-albaştrii au şanse scăzute de a mai prinde podiumul Vezi rezumatul partidei Unirea Alba Iulia - Steaua 2-1! (video)

CFR e ceasul deşteptător al Stelei. Cine îl trezeşte însă pe Jelev? De ce fanii din Ghencea au nevoie de calmante cînd parcurg numele fundaşilor în tricoul roş-albastru? Stoichiţă n-are răspunsuri şi nici soluţii. La Alba Iulia, blocul defensiv s-a clătinat din primele minute. Florin Dan a reluat peste poartă centrarea lui Bucurică (4), iar Zapata a respins caraghios un şut fără forţă al lui Olah (9).

Gazdele şi-au continuat plimbarea de seară pe bulevardul Jelev - Baciu. Noroc cu Petre Marin, care a intervenit decisiv în faţa lui Veljovici (14)! Steaua a replicat după un sfert de oră prin Bogdan Stancu, al cărui şut de la marginea careului a trecut puţin pe lîngă. Trupa lui Sliskovici a revenit în ofensivă. Jucătorul liderului, Rade Veljovici, a făcut recensămîntul în careul Stelei. Sîrbul a preluat între cinci tricouri roş-albastre, le-a înşirat pe sfoară şi a tras fără speranţă pentru Zapata (24). 1-0 şi Stoichiţă îi trimitea la încălzire pe Toja, Tănase şi Artiom.

Ajutor de la Bălan
Mijlocul Stelei a împins jocul înspre poarta lui Rotaru, dar lovitura de cap a lui Pleşan a ratat ţinta (27). Nicoliţă s-a prăbuşit în careu, ca o cortină peste o reprezentaţie slabă, dar Teodor Crăciunescu nu s-a lăsat păcălit. A făcut-o în celălalt careu, nesancţionînd penaltyul provocat de Pleşan. Finalul primei reprize nu i-a prins pe alb-negri în avantaj. Bălan a greşit incredibil, făcîndu-i cadou lui Arman Karamian şansa egalării. Armeanul n-a ratat (43). Olah a închis prima parte cu un voleu care a trecut la o palmă de transversală.

Lovitura
Ritmul gazdelor a scăzut după pauză. Surdu (58) şi Ovidiu Petre (60) l-au făcut mare pe Rotaru. Stoichiţă l-a băgat pe Kapetanos, iar Sliskovici a răspuns cu un puşti de 16 ani, Nicuşor Stanciu. Veljovici (79) şi Surdu (80) au mai mărit pulsul tribunei, iar Rotaru a avut o intervenţie aiuritoare, dar în cele din urmă norocoasă, la centrarea lui Golanski.

Cînd nimeni nu mai aştepta nimic, Alba Iulia a dat lovitura. Florin Dan a executat maiestuos o lovitură liberă de la 28 de metri, Zapata a plutit neconvingător, iar naufragiul Stelei era asigurat.

"Felicit gazdele pentru mobilizare. Din păcate, s-au concentrat doar contra noastră, nu şi în meciul cu CFR"