Articol de GSP - Publicat joi, 24 iunie 2010 00:00
Echipa naţională a Italiei a avut, la Cupa Mondială din Africa de Sud, cea mai slabă prestaţie din întreaga sa istorie la turneele finale, terminând competiţia fără nicio victorie, informează agenţia Ansa.
La cea de-a 17-a prezenţă la un turneu final, Italia a terminat grupa F cu două puncte, după două remize şi o înfrângere.
În întreaga sa istorie, Italia nu a părăsit o Cupă Mondială fără să câştige vreun meci.
Italia a mai reuşit doar două puncte la Cupă Mondială în turneele din 1950, 1954 şi 1966, dar pe atunci se acordau doar două puncte la victorie, iar "squadra azzurra" a reuşit de fiecare dată câte o victorie.
Reprezentativa Italiei, campioana mondială en-titre, a fost eliminată, joi, încă din faza grupelor la Cupa Mondială din Africa de Sud, în urma înfrângerii din meciul cu Slovacia, scor 3-2, alăturându-se finalistei din 2006, Franţa, care a părăsit competiţia tot din primul tur. Italia a acumulat două puncte în grupa F, după remizele cu Paraguay, 1-1 şi cu Noua Zeelandă, tot 1-1, şi a înregistrat o înfrângere, scor 3-2, în meciul cu Slovacia. Italia a terminat grupa F pe ultimul loc.
Mediafax
Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.
Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!
Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!