FOTBAL  »  NATIONALA  »  CRED ÎN CALIFICARE

Iovan: "Vrem linişte pentru echipa naţională. 99 la sută credem că ne vom califica la EURO 2012"

Stefan Iovan, Razvan Lucescu
Stefan Iovan, Razvan Lucescu

Articol de GSP - Publicat marti, 13 iulie 2010 00:00

Ştefan Iovan, antrenorul secund al echipei naţionale, spune că staff-ul primei reprezentative crede cu tărie că România se va califica la EURO 2012.


"Fiecare adversar are un stil de joc propriu, am încercat să facem aşa încît să scoatem maximum de la echipa naţională atunci cînd am avut antrenamente, meciuri de pregătire etc.

Spania şi Olanda au aceiaşi jucători de ani de zile. În special Spania a progresat extraordinar de mult în sensul posesiei mingii, cea mai bună posesie, s-a bazat foarte mult pe Barcelona, de la care a luat linia de mijloc. Catalanii domină fotbalul mondial, chiar dacă Interul a cîştigat Liga Campionilor. Axul central e făcut pe Barcelona, are de 3-4 ani oferă cel mai bun fotbal în Europa.

În finala Mondialului, probabil antrenorul le-a cerut să se retragă deliberat şi să încerce să joace pe contraatac. Jucătorii olandezi sînt tehnici, au calităţi, nu-i poţi închide într-un sistem defensiv, trebuie să-i laşi să joace. Toată închistarea asta a dus la un joc dur al batavilor.

S-a tot spus că există un conflict între mine şi Piţurcă şi că d-asta nu mă duc doar eu să urmăresc jucătorii rpş-albaştri. Nu urmăresc doar eu Steaua, ci sîntem mai mulţi, pentru a putea face apoi schimb de păreri. Nu e nici o ceartă între mine şi Piţurcă. El a plecat, eu am rămas, am vrut să am continuitate.

Noi, cei din staff-ul echipei naţionale, credem în proporţie de 99 la sută că ne vom califica la EURO. Vrem să avem linişte din partea conducătorilor, să nu-şi mai dea cu părerea despre unul şi altul şi să avem condiţii să lucrăm cum trebuie", a declarat Iovan la televiziunea sportro.

Ştefan Iovan, antrenorul secund al echipei naţionale, spune că staff-ul primei reprezentative crede cu tărie că România se va califica la EURO 2012.

"Fiecare adversar are un stil de joc propriu, am încercat să facem aşa încît să scoatem maximum de la echipa naţională atunci cînd am avut antrenamente, meciuri de pregătire etc.

Spania şi Olanda au aceiaşi jucători de ani de zile. În special Spania a progresat extraordinar de mult în sensul posesiei mingii, cea mai bună posesie, s-a bazat foarte mult pe Barcelona, de la care a luat linia de mijloc. Catalanii domină fotbalul mondial, chiar dacă Interul a cîştigat Liga Campionilor. Axul central e făcut pe Barcelona, are de 3-4 ani oferă cel mai bun fotbal în Europa.

În finala Mondialului, probabil antrenorul le-a cerut să se retragă deliberat şi să încerce să joace pe contraatac. Jucătorii olandezi sînt tehnici, au calităţi, nu-i poţi închide într-un sistem defensiv, trebuie să-i laşi să joace. Toată închistarea asta a dus la un joc dur al batavilor.

S-a tot spus că există un conflict între mine şi Piţurcă şi că d-asta nu mă duc doar eu să urmăresc jucătorii rpş-albaştri. Nu urmăresc doar eu Steaua, ci sîntem mai mulţi, pentru a putea face apoi schimb de păreri. Nu e nici o ceartă între mine şi Piţurcă. El a plecat, eu am rămas, am vrut să am continuitate.

Noi, cei din staff-ul echipei naţionale, credem în proporţie de 99 la sută că ne vom califica la EURO. Vrem să avem linişte din partea conducătorilor, să nu-şi mai dea cu părerea despre unul şi altul şi să avem condiţii să lucrăm cum trebuie", a declarat Iovan la televiziunea sportro.

Citește și:
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
Superliga
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
BeIRANvand, invincibil! „Dracii” s-au lovit de un zid, iar calculele grupei G se complică
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
BeIRANvand, invincibil! „Dracii” s-au lovit de un zid, iar calculele grupei G se complică
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
Campionate
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial

Elveția - Bosnia, în istoria Cupei Mondiale » Așa ceva nu s-a văzut în 96 de ani


Comentarii (6)
glanetasu
glanetasu  •  13 Iulie 2010, 17:27

O sa se cinte "desteptarea" si Muce se va desparti de nationala cu lacrimi in ochi, in oprobriul conducerii federatiei care l-a investit! Nu se schimba nimic pt. ca multi ar avea prea mult de pierdut. Pt. cei care conduc fotbalul e mai important sa aiba ei ciorba de burta si micii asigurati asa ca la acest nivel se va ramine mereu. Daca nu vrei caviar nu vine nimeni sa ti-l bage cu forta pe git! Cum tragi asa ajungi!

screwball
screwball  •  13 Iulie 2010, 12:10

Sesizeaza careva diferenta intre "99% credem ca ne vom califica" si "99% ne vom califica"? Restul e can-can.

makero
makero  •  13 Iulie 2010, 12:03

La ce echipe au nationalele in mom.asta si Romania incape acolo,in afara de vre-o 3-4 care joaca fotbal majoritatea sunt in re/constructie sau modeste.Asa ca GO Romania si Bafta.

Vezi toate comentariile (6)
Comentează