INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  UCRAINA

Şahtior nu şi-a revenit după Barcelona: 0-1 acasă cu Obolon Kiev » Stare de şoc

Brazilianul Jadson a ratat ieri una dintre rarele ocazii ale lui Şahtior, bară în minutul 44
Foto: Reuters
Brazilianul Jadson a ratat ieri una dintre rarele ocazii ale lui Şahtior, bară în minutul 44 Foto: Reuters

Articol de GSP - Publicat duminica, 10 aprilie 2011 00:00 / Actualizat sambata, 09 aprilie 2011 23:04

Cu multe rezerve, Raţ nefiind convocat, "minerii" lui Mircea Lucescu n-au jucat nimic, luînd gol în superioritate numerică

Şahtior a clacat iar. Întoarsă cu coada-ntre picioare de la Barcelona, 1-5 în turul "sferturilor" Ligii, formaţia condusă de Mircea Lucescu şi-a aprofundat rănile chiar pe "Donbass Arena", unde s-a împiedicat de Obolon Kiev (locul 12). 0-1, la fel ca în tur!

În aşteptarea revanşei cu catalanii, antrenorul român a luat două măsuri: a făcut tot ce-a putut pentru a-şi reactiva psihic elevii şi a mizat pe rezerve. Dintre titulari, doar Jadson şi Douglas Costa au jucat, Raţ (suspendat cu Barca) nici măcar nefiind convocat. Cu ambele a dat greş. "Minerii" au fost ca rătăciţi pe teren. Au jucat haotic, lent, au stăpînit greu mingea. Majoritatea au părut şi fără chef.
Oaspeţii au putut, astfel, pătrunde cu multă lejeritate în careul advers. Aşa şi-au construit 7-8 situaţii favorabile. Norocul a fost însă aliatul "minerilor". La fel şi arbitrul: Panas a fost eliminat (al doilea "galben") în minutul 61 fiindcă a continuat o fază şi a înscris, deşi se fluierase ofsaid, unul mai mult decît discutabil. În plus, au existat alte două faze cînd oaspeţii puteau avea penalty.

Chiar cu om în minus, Obolon a continuat să joace deschis, fără complexe. Şi a marcat meritat: intrat în repriza secundă, Kucerenko a obţinut o lovitură liberă la 22 de metri (fault Mhitarian) şi tot el a finalizat perfect, la vinclu (86). Surpriza era consumată.


"Eşec meritat. Am pierdut din cauza mea, pentru că am decis să menajez mai mulţi jucători. Şahtior e o echipă mare, iar unii dintre băieţi trebuie să se gîndească serios ce vor în viitor"
Mircea Lucescu, antrenor Şahtior

3 eşecuri a suferit Şahtior în actualul campionat: două cu Obolon Kiev, una cu Karpati Lvov

12 puncte îi separă pe "mineri", lideri, de Dinamo Kiev, care joacă azi cu "lanterna" Zaporoje

Eşec după 58 de meciuri
Obolon e prima echipă care triumfă pe noul stadion al lui Şahtior, "Donbass Arena", inaugurat în august 2009. "Minerii" nu mai pierduseră acasă de 58 de partide, după un 0-1 cu Sporting în grupele Ligii, pe 22 octombrie 2008. În campionat cedaseră ultima dată pe teren propriu tot în 2008, pe 6 aprilie, 0-1 cu Odessa. De atunci au disputat 44 de meciuri.

Citește și:
FCSB - CFR Cluj, derby-ul ultimei speranțe la play-off » Dezastru total pentru campioană: marchează și Cordea
Superliga
FCSB - CFR Cluj, derby-ul ultimei speranțe la play-off » Dezastru total pentru campioană: marchează și Cordea
Craioveanu a rămas siderat de ce a văzut pe Arena Națională, la FCSB - CFR Cluj: „Vă spun sincer!”
Superliga
Craioveanu a rămas siderat de ce a văzut pe Arena Națională, la FCSB - CFR Cluj: „Vă spun sincer!”
ULUITOR! După ce a răpus-o pe City, Manchester United a venit și a bătut-o și pe Arsenal! Carrick face minuni
Campionate
ULUITOR! După ce a răpus-o pe City, Manchester United a venit și a bătut-o și pe Arsenal! Carrick face minuni
Chinezii au inventat mașina „care se scutură singură de zăpadă” » Bielorușii au vrut să verifice și au supus-o unui test: ce a urmat
Noutati auto
Chinezii au inventat mașina „care se scutură singură de zăpadă” » Bielorușii au vrut să verifice și au supus-o unui test: ce a urmat
Uriaș rezervor de apă dulce descoperit, poate asigura necesarul pentru New York 800 de ani
Profit.ro
Uriaș rezervor de apă dulce descoperit, poate asigura necesarul pentru New York 800 de ani
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Miza programului n-a fost ascensiunea, ci moartea” » De ce escaladarea live a unui zgârie-nori de către Alex Honnold a fost greșită: „Clădirea nu e munte, e o vânătoare de clickuri vopsită drept căutare interioară”

Selecționerul României, șocat de ce a găsit în Danemarca: „Despre ce vorbim? Dimineața, tot cartierul!”


Comentarii (2)
bstefan
bstefan  •  10 Aprilie 2011, 20:24

Mucea cel Batran a dat dovada micimii sale atunci cand l-a scos pe Rat ca principal vinovat de infrangerea cu Barca desi golurile au fost luate pe centru. Era o tinta facila fiind roman. Ceilalti straini erau intangibili, iar bastinasii cu atat mai mult. Batrana huiduma dinamovista s-a facut ca nu vede ca sud-americanii nu fac faza defensiva, iar multi dintre ceilalti jucatori fac fata greu programului. Bulanul extraordinar de pana acum(Roma in colaps, Dinamo Kiew schimbare de generatii, cale deschisa in campionat cu ajutorul oficialitatilor) se pare ca este pe sfarsite. Obolon cea Codasa i-a adus pe "minerii" din Donetk si pe capetenia lor bruneta la suprafata cu picioarele pe pa

gazistu
gazistu  •  10 Aprilie 2011, 10:42

ma bucur ca a pierdut shakhtior, stralusescu la si gasit pe rat vinovat, ca navea cum sa justifice cele 5 goluri p[rimite de la BARCA. nu stie sa piarda, acum ce mai zice?

Vezi toate comentariile (2)
Comentează