FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - CFR CLUJ, AZI, 20:00, DIGISPORT ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

FOTO » Steaua termină la egalitate cu CFR, 1-1. Clujenii au avut doi jucători eliminaţi, Steaua trei bare

Articol de GSP - Publicat sambata, 10 decembrie 2011 00:00 / Actualizat sambata, 10 decembrie 2011 22:02

Steaua a condus ostilităţile în derby-ul cu CFR Cluj, dar n-a reuşit decît să obţină o remiză, scor 1-1.

Cei care au reuşit să deschidă scorul au fost ardelenii, Pantelis Kapetanos reuşind să înscrie la singura ocazie a Clujului din prima repriză, reluînd în plasă centrarea lui Sougou. Steaua s-a întrecut în a ţinti barele porţii lui Beto în prima parte a meciului, lovindu-le pe toate trei prin Prepliţă de două ori şi Rusescu.

În repriza secundă, după intrarea fraţilor Costea, Steaua s-a dezlănţuit la poarta adversă, reuşind egalarea prin Mihai Costea. CFR-ul a avut doi eliminaţi, Mureşan şi Weldon, ambii în minutul 85, dar primul trebuia să meargă la cabine încă din minutul 66, cînd a scăpat fără "roşu" la lovitura cu cotul în figură aplicată lui Tănase. Arbitrul Cristi Balaj şi-a continuat prestaţia dezastruoasă şi în prelungiri, cînd a uitat să-i arate lui Cadu cartonaşul roşu, deşi îi arătase două "galbene" .

Click aici pentru comentariul liveTEXT al partidei!

UPDATE 19:35 // Iată echipele de start:

Steaua: Tătăruşanu - Emeghara, Iliev, Geraldo, Latovlevici - Prepeliţă, Bourceanu, Brandan, Tănase - Rusescu, Nikolici

CFR Cluj: Beto - Panin, Cadu, Piccolo, Camora - Peralta, Mureşan, Renan - Sougou, Kapetanos, Bastos

UPDATE 19:30 // Gigi Becali îşi motivează suplimentar jucătorii în faţa CFR-ului: "Le-am spus că e un meci foarte important. Mai e ăsta şi se poate să mai vin cu 100.000 de euro la primă. Le-am promis şi nişte bani pentru meciul ăsta"

UPDATE 19:10 //
Patronul Gigi Becali se află în vestiarul Stelei şi discută cu jucătorii înainte de meci. Aceştia au promisă o primă de 100.000 de euro dacă vor cîştiga meciurile cu Dinamo, CFR Cluj şi Larnaca.

UPDATE 18:40 // Autocarele celor două echipe au ajuns la stadion, iar jucătorii vor ieşi în curînd să inspecteze gazonul. Suporterii se înghesuie în continuare la casele de bilete.

UPDATE 18:10 //
S-au vîndut peste 45.000 de bilete pentru partida din această seară. Suporterii care şi-au cumpărat tichete au început să intre deja pe Naţional Arena, în timp ce la casele de bilete sînt cozi foarte mari. Programul a fost prelungit pînă la ora meciului cu acordul Jandarmeriei. Peste 500 de oameni de ordine vor asigura paza pe durata partidei.

Steaua întîlneşte astăzi CFR Cluj în ultima etapă a turului de campionat pe Naţional Arena, de la ora 20:00, meci transmis de DigiSport şi liveTEXT pe GSP.RO.

Elevii lui Ilie Stan au moralul ridicat după ce au bifat primul succes în faţa rivalilor de la Dinamo după 4 ani de zile, victorie obţinută chiar pe stadionul din "Ştefan cel Mare", unde nu mai cîştigaseră de mai bine de 7 ani.

Chiar dacă au urcat pe locul 4, "militarii" nu îşi permit paşi greşiţi pentru că diferenţa faţă de primul loc este una foarte mare, 8 puncte. În plus, CFR-ul, echipa clasată pe locul secund, are în acest moment un avans de 7 puncte, care s-ar reduce la numai patru, în cazul unui succes al Stelei.

Ardelenii au căpătat însă un adevărat complex în faţa "roş-albaştrilor", reuşind să cîştige un singur meci de cînd au revenit în Liga 1, 1-0 în 2005. Aceştia mizează însă pe dorinţa de răzbunare a grecului Kapetanos, alungat de la Steaua de patronul echipei, Gigi Becali.

Rămîi pe GSP.RO pentru ultimele informaţii de la Steaua - CFR Cluj!

Steaua - CFR Cluj
20:00, DigiSport şi liveTEXT pe GSP.RO
STEAUA: 12. Tătăruşanu - 3. Emeghara, 4. Iliev, 23. Geraldo, 14. Latovlevici - 11. Prepeliţă, 55. Bourceanu, 5. Brandan, 10. Cr. Tănase - 24. Rusescu, 90. Nikolici, Antrenor: Ilie Stan
Rezerve: 1. Stanca, 7. Fl. Costea, 9. M. Costea, 22. Galamaz, 26. Bicfalvi, 27. I. Năstăsie, 28. I. Roşu
Absenţi: Tatu, T. Bălan, Gardoş, Martinovici, Răduţ, G. Matei, D. Popa (accidentaţi)

CFR CLUJ: 33. Beto - 4. Panin, 20. Cadu, 13. Piccolo, 45. Camora - 18. Peralta, 6. G. Mureşan, 7. Renan Garcia - 99. Sougou, 9. Kapetanos, 27. Ronny, Antrenor: Jorge Costa
Rezerve: 32. Mincă, 2. Lionn, 16. Bastos, 17. Maftei, 19. Weldon, 22. Hora, 30. Rui Pedro
Absenţi: Celestino (incert)

Arbitru Cr. Balaj (Baia Mare). Asistenţi: A. Oniţa (Constanţa), Ed. Dumitrescu (Piteşti)

Citește și:
Anghel Iordănescu, interviu de colecție la 40 de ani de la Sevilla: „N-am vrut să execut penalty fiindcă-mi tremurau picioarele” + Episod fabulos cu Mircea Lucescu în vestiar: „Băbăciune!”
Superliga
Anghel Iordănescu, interviu de colecție la 40 de ani de la Sevilla: „N-am vrut să execut penalty fiindcă-mi tremurau picioarele” + Episod fabulos cu Mircea Lucescu în vestiar: „Băbăciune!”
Nemții și francezii au reacționat imediat după Bayern - PSG: „OUT cu scandal”
Liga Campionilor
Nemții și francezii au reacționat imediat după Bayern - PSG: „OUT cu scandal”
Gică Hagi, impresionat de un jucător din Superliga: „După 7 minute am zis: «Hai să-l luăm!»”
Superliga
Gică Hagi, impresionat de un jucător din Superliga: „După 7 minute am zis: «Hai să-l luăm!»”
Manuel Neuer, înfrânt de PSG: „Când vezi ce au făcut ei...”
Liga Campionilor
Manuel Neuer, înfrânt de PSG: „Când vezi ce au făcut ei...”
FOTO Dacia aduce cel mai puternic Sandero, hibridul cu care va ataca Toyota Yaris și MG3
Profit.ro
FOTO Dacia aduce cel mai puternic Sandero, hibridul cu care va ataca Toyota Yaris și MG3
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație care poate deveni subiectul unui articol? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86

Costel Gâlcă, întrebat despre demisie după Rapid - CFR: „Normal să fie frustrați. Vom vedea”


Comentarii (557)
daemmon
daemmon  •  11 Decembrie 2011, 01:44
Postat de valah.redandblue pe 10 Decembrie 2011, 23:27

Cunosti pe dracul. Bozgor vostru a platit bani lumti securistului Dancu ca sa falsifice sondajele si sa va scaoata cu 7% cdin suporterii din RO. In realitate aveti 1% si noi avem in Ardeal de 10 ori mai multi ca voi. O echipa care-si pune cei 300 de fani la boxe, sa faca Karaoke e o mizerie de club.

nu exista padure fara uscaturi :)))) si in Romania predomina uscaturile.... intelegi unde bat? :)))

daemmon
daemmon  •  11 Decembrie 2011, 01:43
Postat de utilizator șters pe 01 Ianuarie 1970, 02:00

uimeste-ne ce spectacol mai e saptamana asta la ateneu?

nikonist
nikonist  •  11 Decembrie 2011, 00:03
Postat de utilizator șters pe 01 Ianuarie 1970, 02:00

rumegatoarea*

Vezi toate comentariile (557)
Comentează