INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  DORTMUND - BAYERN 1-0

VIDEO Olandez autodistrugător » Robben i-a "mîncat" meciul lui Bayern şi, probabil, şi titlul

Articol de - Publicat joi, 12 aprilie 2012 00:00 / Actualizat joi, 12 aprilie 2012 00:39

Vinovat la golul primit, a ratat un penalty la 0-1 şi o altă ocazie imensă în ultimul minut


Dortmund ar trebui să-i ridice statuie lui Robben. Cel mai temut dintre jucătorii lui Bayern i-a dat aseară o mînă de ajutor mare cît un titlu. Mai întîi, la golul victoriei, picat în minutul 77, pe dominarea oaspeţilor. Olandezul l-a scos din ofsaid pe Lewandowski şi polonezul a deviat în plasă voleul lui Grosskreutz: 1-0. (VIDEO)

Bayern s-a lansat apoi într-o goană nebună după egalare, dar Robben parcă îmbrăcase tricoul galben-negru. A obţinut un penalty (85), dar tot el l-a irosit. (VIDEO) Lamentabil. Iar în primul minut al prelungirilor, la o minge revenită din "transversală", a reluat "peste" din mijlocul careului mic. Incredibil.

Ziua neagră a olandezului a marcat neputinţa alor săi. Ridiculizaţi de Borussia în prima parte, cînd i-au salvat bara şi portarul Neuer, bavarezii nu s-au ridicat decît în final la înălţimea derby-ului. Prea puţin şi marea rivală, 6 puncte avans cînd mai sînt 4 etape, se îndreaptă cu paşi apăsaţi spre un al doilea titlu consecutiv.


4-3 a fost raportul marilor ocazii în favoarea Borussiei, care a terminat în avantaj şi la bare: 2-1

Citește și:
Nota de Plata: au întors Germania pentru o calificare istorică! Final de poveste în Grupa E
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Nota de Plata: au întors Germania pentru o calificare istorică! Final de poveste în Grupa E
Vor să se bată la titlu în Superliga cu Andrei Ivan: 12.000 de euro pe lună, contract pe 3 ani
Superliga
Vor să se bată la titlu în Superliga cu Andrei Ivan: 12.000 de euro pe lună, contract pe 3 ani
Și-a lăsat iubitul fotbalist și se căsătorește cu ispita de la Insula Iubirii: „Felicitări, frate!”
Campionate
Și-a lăsat iubitul fotbalist și se căsătorește cu ispita de la Insula Iubirii: „Felicitări, frate!”
Rușii amenință, după embargoul pus de Emil Boc: „Același scenariu o va aștepta pe România”
Gimnastica
Rușii amenință, după embargoul pus de Emil Boc: „Același scenariu o va aștepta pe România”
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Profit.ro
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (15)
detyy
detyy  •  21 Aprilie 2012, 14:43
Postat de detoatepttoti pe 12 Aprilie 2012, 13:46

spania tot timpul a fost in varf, fiecare cu gustul lui,dar bundesliga nu se compara cu premier league, sunt cu mult mai jos

da poate la salarii dar nu la spectacol...voi aveti Realul si Barca....si dupa aceia nu mai vine mult timp nimic....liga voastra e plictisitoare...cu mult mai interesante sint ligile din Anglia si Germania

detyy
detyy  •  21 Aprilie 2012, 14:39
Postat de zizu. pe 15 Aprilie 2012, 13:19

Mai viseaza..

la" bestia negra" va face la comanda si in retur la Madrid...

zizu.
zizu.  •  15 Aprilie 2012, 13:19
Postat de aleosa pe 12 Aprilie 2012, 07:21

BUNDESLIGA e cel mai spectaculos campionat, pe departe. In 2, poate 3 ani va face legea in Europa. Meciul a fost de exceptie, dar si marti am vazut un meci excelent (Werder-Gladbach), asa ca... Acum astept ca bavarezii sa castige CL si ma mir cum Borussia a ratat calificarea in optimi, in dauna unei echipe precum Marsilia, pe care acum ar rupe-o in 2. Pentru toti cei care s-au saturat de piticii de la Barca si de figurantii din Madrid: vine Bayern! Iar din vara, Borussia si Monchengladbach vor matura cu Primera si Premier...

Mai viseaza..

Vezi toate comentariile (15)
Comentează