GSP SPECIAL  »  PUBLICITATE  »  ADVERTORIAL

Retrospectiva românilor la Olimpiadă » România a încheiat JO de la Londra cu două medalii de aur, cinci de argint şi două de bronz

Articol de GSP - Publicat luni, 13 august 2012 00:00 / Actualizat duminica, 12 august 2012 20:21

Din cei 103 reprezentanţi ai României în 15 sporturi, cei mai mulţi şi-au jucat, cu rezultate bune, şansa la Londra.

Aurul lui Alin Moldoveanu la tir, în proba de 10 m puşcă aer comprimat, cele două medalii de argint cîştigate de judoka Alina Dumitru, la 48 de kg, şi Corina Căprioriu, la 57 de kg, au reprezentant primul bilanţ al tezaurului românesc la Londra. S-au adăugat bronzul obţinut de gimnaste, în concursul pe echipe, aurul Sandrei Izbaşa la sărituri şi argintul Cătălinei Ponor la sol.

Rezultate excelente la haltere
Bucuria românilor a venit de la haltere: pe lîngă laureatele Alina Dumitru şi Corina Căprioriu de la judo, halterofila Roxana Cocoş a completat triunghiul de forţă al româncelor cu un argint la categoria 69 de kilograme.

Efortul a fost întregit glorios de Răzvan Martin, tot la haltere, categoria 69 de kilograme, românul reuşind un loc trei pe podium care i-a adus medalia de bronz.

Băieţi de argint şi fete de aur
Echipa de polo a României a părăsit Olimpiada cu o singură victorie, cea din meciul inaugural cu Marea Britanie. O altă echipă însă a salvat onoarea tricolorilor: sabrerii români care formează echipa de sabie a României au reuşit să obţină medalia de argint!

Gimnastele şi-au confirmat statutul de regine, iar Cătălina Ponor, la sol, şi Sandra Izbaşa, la sărituri, au adăugat bronzului obţinut pe echipe o medalie de argint, respectiv una de aur.

Medalia de argint a Cătălinei Ponor a fost şi ultima distincţie obţinută de delegaţia României. 17 zile în care românii au încercat să adune metale cît mai preţioase şi după care se întorc cu nouă cercuri de diferite culori. O recoltă care pune România între primele 40 de ţări din cele 204 participante.

Citește și:
A fugit de Mondial și a încins atmosfera pe insula milionarilor! Iuliana Pepene, escapadă în Mykonos: „Tu ești campioana”
Media
A fugit de Mondial și a încins atmosfera pe insula milionarilor! Iuliana Pepene, escapadă în Mykonos: „Tu ești campioana”
Zlatan Ibrahimovic face o predicție-șoc: „Dacă nu credeți că poate fi campioană mondială, începeți acum!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Zlatan Ibrahimovic face o predicție-șoc: „Dacă nu credeți că poate fi campioană mondială, începeți acum!”
Scandal cât eliminarea în sine! Numele urât de toată Turcia, plătit să apară de mai multe ori pe tabelă la Cupa Mondială
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Scandal cât eliminarea în sine! Numele urât de toată Turcia, plătit să apară de mai multe ori pe tabelă la Cupa Mondială
Thomas Neubert numește „BESTIA” din Superliga: „Fizic, m-a impresionat!”
Superliga
Thomas Neubert numește „BESTIA” din Superliga: „Fizic, m-a impresionat!”
Rețea de magazine din România, vândută
Profit.ro
Rețea de magazine din România, vândută

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial

Elveția - Bosnia, în istoria Cupei Mondiale » Așa ceva nu s-a văzut în 96 de ani


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează