SPORTURI  »  HANDBAL  »  IK SAVEHOF-HCM CONSTANŢA 35-31

Început strîmb » HCM Constanţa a pierdut primul meci din grupele Ligii Campionilor, 31-35 cu IK Savehof

Dalibor Cutura şi-a făcut treaba în atac, a marcat de ăase ori, dar Constanţa a pierdut // Foto: Marian Muscalu (Telegraf Constanţa)
Dalibor Cutura şi-a făcut treaba în atac, a marcat de ăase ori, dar Constanţa a pierdut // Foto: Marian Muscalu (Telegraf Constanţa)

Articol de - Publicat vineri, 28 septembrie 2012 00:00 / Actualizat joi, 27 septembrie 2012 22:41

Apărarea a fost punctul slab al campioanei României, care nu a obţinut nimic din deplasarea în faţa adversarului considerat cel mai slab.

Al şaptelea debut în grupele Ligii Campionilor pentru HCM Constanţa nu a fost unul de bun augur. Campioana României a jucat aseară, în Suedia, contra uneia dintre revelaţiile sezonului trecut, IK Savehof reuşind calificarea în "optimi". "Marinarii" ţinteau victoria, avînd în vedere că ceilalţi adversari din grupă, Atletico Madrid, Veszprem, Kiel sau Celje, erau de alt calibru.

Startul jocului a fost echilibrat, Constanţa conducînd chiar în minutul 8, 5-6. Gazdele au impus apoi un ritm extrem de susţinut, jucînd totul pe cartea contraatacului. Românii au părut că se sufocă şi că nu ţin pasul, iar Savehof s-a desprins la patru lungimi. Pivotul spaniol Val şi centrul sîrb Cutura au făcut tot posibilul să păstreze HCM-ul în joc, mai ales că nici portarii Popescu şi Stănescu nu au avut o zi prea bună. A fost 19-17 la pauză şi speranţele se legau de partea a doua.

Doar străinii
Străinii Constanţei au continuat să joace exact. A ieşit la rampă celălalt iberic, interul Humet, dar românii nu i-au susţinut. Interii Tonnesen şi Larsson, dar şi extrema Ottoson au profitat de spaţiile uriaşe din defensiva românilor, care au alergat tot timpul după adversari. Nu a fost chip să se apropie la mai puţin de două goluri diferenţă! S-a terminat 35-31, iar misiunea Constanţei de a prinde unul din primele patru locuri în grupă devine din ce în ce mai grea.

Etapa viitoare, miercuri, 3 octombrie, Constanţa joacă la Bucureşti, în Sala Polivalentă, contra campioanei Ungariei. MKB Veszprem are drept obiectiv calificarea în Final Four.

IK Savehof 35
Larsson 9, Ottoson 8, Tonnesen 8, Nielsen 4, Apelgren 3, Bliznac 2, T. Johansson 1. Antrenor: Magnus Johansson

HCM Constanţa 31
Cutura 6, Humet 6, Val 5, Toma 5, Şimicu 4, Csepreghi 2, Criciotoiu 2, Buricea 1. Antrenor: Zvonko Sundovski

Citește și:
MM Stoica, anunț despre transferuri » Ce mutări țintește campioana: „Jucător U21 nu mai vine pentru că s-a răzgândit Gigi”
Superliga
MM Stoica, anunț despre transferuri » Ce mutări țintește campioana: „Jucător U21 nu mai vine pentru că s-a răzgândit Gigi”
Execuție în stil mafiot, chiar pe terenul de fotbal » Trei oameni împușcați mortal! Atenție, imagini cu puternic impact emoțional
Campionate
Execuție în stil mafiot, chiar pe terenul de fotbal » Trei oameni împușcați mortal! Atenție, imagini cu puternic impact emoțional
Cum explică Guvernul României noile impozite auto » De ce taxele pentru autoturismele hibrid sunt și de zece ori mai mari
Noutati auto
Cum explică Guvernul României noile impozite auto » De ce taxele pentru autoturismele hibrid sunt și de zece ori mai mari
După despărțirea de Badosa, Tsitsipas s-a cuplat cu o altă jucătoare de tenis! Primele imagini împreună
Tenis
După despărțirea de Badosa, Tsitsipas s-a cuplat cu o altă jucătoare de tenis! Primele imagini împreună
VIDEO
Profit.ro
VIDEO "Trenul cu care facem cruce" - imagini dintr-un tren modernizat cu vagon restaurant
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Orașul are și alte nevoi...” » Primarul din Botoșani a reacționat după dezvăluirile de pe GSP: „Mi-au cerut un milion de lei”

Sabalenka are echipament nou pentru Australian Open » Fosta ei rivală a făcut topul costumelor din tenisul feminin: Sorana Cîrstea e pe podium!


Comentarii (3)
robert1205
robert1205  •  01 Octombrie 2012, 00:14

Draghicevici de ce nu a jucat la HCM C-TA ? Savehof este campioana SUEDIEI,nu ultima din grupa..

cumvretivoi
cumvretivoi  •  30 Septembrie 2012, 08:17

Cine i-a considerat pe cei de la Savehof cei mai slabi din grupa????!!!Hcm are prea multi jucatori romani,adica slabi in sportul numit HANDBAL!!!

plischi
plischi  •  28 Septembrie 2012, 10:39

"ne scoatem" cu kiel, o sa vedetzi!!

Vezi toate comentariile (3)
Comentează