FOTBAL  »  NATIONALA  »  UNGARIA - ROMÂNIA 2-2

Recordul "Briliantului" » Mutu l-a egalat pe Hagi prin penalty-ul cu Ungaria

FOTO: Alex Nicodim
FOTO: Alex Nicodim

Articol de GSP - Publicat vineri, 22 martie 2013 00:00 / Actualizat vineri, 22 martie 2013 23:23

Adrian Mutu, 34 de ani, a înscris din penalty în minutul 69 al meciului cu Ungaria, 2-2 final, şi astfel a atins un record pe care îl vînează de peste doi ani. "Briliantul" se afla în luptă cu alt om important din istoria naţionalei României, este vorba despre Gheorghe Hagi.

Hagi şi-a început în '84, la Belfast, povestea reuşitelor pentru "tricolori", la o înfrîngere în Irlanda de Nord, şi a încheiat filmul cu Portugalia, 1-1 acasă în '99, un gol care a echivalat cu calificarea la Euro 2000.

Mutu a pornit la drum în 2000, într-un amical cu Cipriu, iar acum, cu golul din partida cu Ungaria, acesta a ajuns la 35 de reuşite pentru naţionala României, cifră pe care doar Hagi a mai atins-o. 

A intrat şi în top 10 al căpitanilor

Cu 18 banderole la activ, Adrian Mutu a făcut încă un pas important în cariera la echipa naţională: accesul în top 10 al căpitanilor all-time. La Budapesta l-a depăşit pe Gheorghe Albu (17), iar la Amsterdam l-ar putea egala pe Vogl (19). Iar treptele următoare vor fi aproape: Lung (21), Lucescu (22), Boloni (23). Lider e Hagi, cu 65 de partide în postura de căpitan.

Citește și:
Fundașul Angliei se va căsători cu fata legendei lui Manchester United » A vorbit despre relația cu viitorul socru
Stiri extrasport
Fundașul Angliei se va căsători cu fata legendei lui Manchester United » A vorbit despre relația cu viitorul socru
Noul model Dacia a fost surprins pe stradă! Imagini-spion cu mașina care urmează să fie lansată
Noutati auto
Noul model Dacia a fost surprins pe stradă! Imagini-spion cu mașina care urmează să fie lansată
Gigi Becali se întâlnește luni cu antrenorul dorit: „Pe mine nu mă refuză”
Superliga
Gigi Becali se întâlnește luni cu antrenorul dorit: „Pe mine nu mă refuză”
Noul „Rolls-Royce chinezesc”, record de vânzări în doar 20 de ore de la lansare » Prețul este de 10 ori mai mic
Noutati auto
Noul „Rolls-Royce chinezesc”, record de vânzări în doar 20 de ore de la lansare » Prețul este de 10 ori mai mic
ULTIMA ORĂ A 3-a zi de scumpiri mari în toate benzinăriile. Motorină mai ieftină de 9 lei - doar în stațiile Petrom
Profit.ro
ULTIMA ORĂ A 3-a zi de scumpiri mari în toate benzinăriile. Motorină mai ieftină de 9 lei - doar în stațiile Petrom
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație care poate deveni subiectul unui articol? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Ion Țiriac s-a întors din China și dezvăluie cadoul exorbitant pe care i-l face Nadiei, la 50 de ani de la Montreal: „Pe 18 iulie îi dau cheile”

Îl recunoști? Fostul număr 1 ATP, nomad în Munții Atlas: „Casa noastră - mama natură”


Comentarii (8)
andreiyiy
andreiyiy  •  23 Martie 2013, 17:24
Postat de fabio_807 pe 23 Martie 2013, 02:30

Hai , vezi de frustrarile tale.

Imi place felul tau de a argumente. Cred ca ai facut niste cursuri ceva...

agb87
agb87  •  23 Martie 2013, 12:23
Postat de andreiyiy pe 23 Martie 2013, 00:43

Din mareata si civilizata Turcie Hagi a castigat Cupa UEFA. Mutu ce a castigat? Hagi a jucat cate 2 ani la Real Madrid si Barcelona. Daca hagi a iesit pe usa din dos atunci Mutu ce a facut de la Chelsea si de la Juventus? Hagi a jucat un singur an in Serie B. Mananci kc la greu. Hagi a fost vedeta la nationala in'94. Mutu cand a fost?

Nu-si are niciun rost comparatia intre Hagi si Mutu. Nici nu trebuie sa te iei dupa trofee si echipele la care au evoluat cei doi. Daca i-ai vazut jucand pe amandoi, stii cine a fost cel mai bun...de departe!

stannnkovic
stannnkovic  •  23 Martie 2013, 08:43

Din punctul meu de vedere vreau sa-l felicit pe Mutu pentru aceasta performanta. Lasand la o parte perioadele negre de"cocaina" si momentele de "pahar", Mutu ramane cel mai important fotbalist roman al ultimului deceniu. Acum, la cald dupa aceasta remiza pe care doar Piturca a reusit sa o transforme intr-o mare realizare, prob cei care nu-l accepta pe Mutu si ce-i pe care Mutu i-a dezamagit in cariera sa prin greselile lui (printre care ma numar si eu) nu realizam ca Cineva l-a EGALAT pe Hagi, si nu e lucru usor sa fii egalul lui Hagi la ceva. Pun o singura intrebare: pe cine avea Hagi langa el in echipa si pe cine a avut Mutu in majoritatea acestor ani? Echipa conteaza,

Vezi toate comentariile (8)
Comentează
Close